21.06.2022

Parafia św. Barbary w Radawnicy przeżyła niecodzienną uroczystość. W liturgiczne wspomnienie bł. Władysława Bukowińskiego, 20 czerwca, zostały wprowadzone do kościoła jego relikwie, które pozyskał proboszcz ks. Sławomir Patelski. Uroczystościom przewodniczył bp pomocniczy Karagandy w Kazachstanie Jewgienij Zinkowski.

Władysław Bukowiński urodził się 22 grudnia 1904 roku w Berdyczowie. Po przeniesieniu się z rodziną do Polski, studiował prawo i teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1931 roku z rąk abp. Adama Stefana Sapiehy. Po kilku latach pracy duszpasterskiej w Rabce i Suchej Beskidzkiej, na własną prośbę, w sierpniu 1936 roku, przeniósł się do w Łucka na Wołyniu, gdzie pełnił funkcję wykładowcy w seminarium duchownym, a od 1939 roku posługę proboszcza katedry. W 1940 został uwięziony przez NKWD. W latach 1945-1954 przebywał w radzieckich więzieniach i obozach w Kijowie, Bakał, Czelabińsku i Dżezkazganie. Tam, po wyczerpującej pracy, odwiedzał chorych w więziennym szpitalu, umacniał współwięźniów w wierze i nadziei, udzielał sakramentów, prowadził rekolekcje w różnych językach. W 1954 roku został zesłany do Karagandy, z obowiązkiem podjęcia pracy stróża, prowadząc jednocześnie tajne duszpasterstwo. Odbył wyprawy misyjne do Tadżykistanu, Ałmaty, Semipałatyńska, Aktiubińska. W 1958 roku został ponownie uwięziony i zesłany do łagrów, gdzie spędził w sumie 13 lat, 5 miesięcy i 10 dni. Po odbyciu kary, kontynuował pracę duszpasterską: w prywatnych domach odprawiał Msze św., katechizował, udzielał sakramentów. Zmarł 3 grudnia 1974 roku. Został beatyfikowany 11 września 2016 roku. Jego grób znajduje się w krypcie katedry Matki Bożej Fatimskiej Matki Wszystkich Narodów w Karagandzie.

Oprac. MJ