21.07.2022

„Posłani w pokoju Chrystusa” – to hasło osiemnastej diecezjalnej pieszej pielgrzymki na Jasną Górę, która wyruszyła z katedry bydgoskiej 21 lipca.

Mszy św. na rozpoczęcie rekolekcji w drodze przewodniczył ks. infułat Stanisław Kotowski. – Maryja, jak pokazuje Ewangelia, kierując się mądrością, dyskretnie prosi, wstawia się za nami. Nie stawia się na miejscu Boga, ale działa z miejsca Jej wyznaczonego, jako pokorna Służebnica Pana. Ona troszczy się, by tam gdzie miłość, nie zabrakło radości, a jako wrażliwa, skłonna do pomocy i czujna Matka, uczy nas wiary, że Bóg da nam to, co jest najbardziej potrzebne – mówił kaznodzieja, dodając, że wpatrując się w wizerunek Czarnej Madonny, ale też i Bydgoskiej Pani, Maryja ukazuje swojego Syna, który jest prawdziwą drogą do życia.

HOMILIA

 

Tegoroczna pielgrzyma została zorganizowana w tradycyjnej formie. – Idziemy prosić o Boże błogosławieństwo dla nas, bliskich oraz spraw, którymi na co dzień żyjemy. Jak apostołowie niesiemy Ewangelię również tam, gdzie Bożej obecności jest wciąż za mało – powiedział kierownik ks. Krzysztof Klóska.

Grupy wyruszyły Bydgoszczy, a także z Górki Klasztornej, Nakła nad Notecią, Sępólna Krajeńskiego i Szubina. – Pielgrzymka to sposobność, by zdystansować się od świata doczesnego i skrócić dystans do świata wiecznego – powiedział przewodnik grupy przezroczystej ks. Piotr Wachowski, dodając, że w grupie akademickiej zostały wyeksponowane słowa „Pomiędzy nami”. To nawiązanie do fragmentu hymnu z wielkanocnych Nieszporów „Pomiędzy nami idziesz, Panie, po kamienistej drodze życia. I słuchasz słów zrodzonych z lęku, przed jutrem pełnym tajemnicy..”. – Poznajemy siebie, własne słabości, ale i mocne strony. To także doświadczenie bezinteresownej pomocy drugiego człowieka, często obcego, spotkanego po drodze. Jesteśmy dla siebie jedną rodziną– podsumowała pątniczka Agata Banaszkiewicz.

Pątnicy pokłonią się Królowej Polski 31 lipca. Zachęcamy do odwiedzania strony www.pielgrzymka.bydgoszcz.pl 

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print