05.08.2022

„Duch Święty pokazuje siebie przez żywy Kościół, konkretnego człowieka, nas, którzy tworzymy tę wspólnotę” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie głosi w Stasikówce k. Poronina rekolekcje Oazy Rodzin trzeciego stopnia.

Pod Tatry przyjechali przedstawiciele Domowego Kościoła, m.in. z Augustowa, Bydgoszczy, Łodzi, a także spod Andrychowa, Kielc, Nowego Sącza i Wrocławia. – Chcemy wyjść na pustynię, by przez to być jeszcze bliżej Chrystusa. Zależy nam na tym, by każda przeżyta chwila na rekolekcjach nie była zmarnowanym czasem – dodali Marlena i Remigiusz Galiccy z diecezji bydgoskiej, odpowiedzialni za ich organizację.

Zasadniczym celem rekolekcji jest pogłębienie życia wewnętrznego, a fundamentem w odkrywaniu tajemnicy Kościoła pięć dróg/znaków, obecnych w programie każdego dnia. Są to: Droga Maryi – Matki Kościoła, Droga świątyni, Droga Piotra-Opoki, Droga wspólnoty, eklezjoli  (dialog, krąg) i Droga „Kościoła dziś”. – Przyjeżdżając tutaj, chciałbym – jak słyszymy w Ewangelii – wam służyć. Będę się starał jak najczęściej „podlizywać Duchowi Świętemu”. My wszyscy jesteśmy zaproszeni, by być na Niego otwarci – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Biskup Bydgoski, który otrzymał w prezencie od uczestników góralską stułę, zachęcił wszystkich, by rekolekcje były dla nich czasem wyjścia poza codzienność, zatrzaśnięcia drzwi przed zgiełkiem świata. – Po to, by być razem w tej eklezjoli, która będzie rozumiała, czym jest Kościół – powiedział.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print