15.08.2022

Ponad osiemdziesiąt osób – w upalny dzień – wzięło udział w pielgrzymce rowerowej do sanktuarium maryjnego w Byszewie. Cykliści wyruszyli w grupach z Bydgoszczy, Brzozy, Koronowa i Sicienka.

Nad Brdą zatrzymali się w kościele parafialnym Świętego Krzyża, gdzie Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk. – Życie człowieka jest pielgrzymowaniem – mówił, dodając, że chrześcijanin wie, dokąd zmierza. – Wiem, jak daleko jest jeszcze do celu, a jest nim Królestwo Boże – dodał.

Biskup zauważył, że współczesny człowiek ma często problem z odpowiedzią na pytanie: kim jestem? Pomocą w odpowiedzi na nie może być postać i życie Matki Bożej. Tej, która została wzięta do nieba. – Wybierajmy Maryję za wzór, traktujmy „Magnificat”, jako program życia. Powtarzajmy Matce za św. Janem Pawłem II: „Totus Tuus”, tworząc jak Ona miejsce dla Jezusa w sercach i wspólnotach, teraz szczególnie w rowerowej pielgrzymce. Dzięki temu będziemy współdziałać na rzecz zwycięstwa Maryi w obecnych czasach i jak najlepiej przygotujemy się na nasze narodziny dla nieba – dodał bp Włodarczyk.

HOMILIA

 

Ksiądz Dariusz Wesołek przypomniał, że uroczystość Wniebowzięcia NMP, jest wyjątkowym dniem, który w polskiej tradycji nawiązuje do Matki Bożej Zielnej. – Od końca X wieku znany jest zwyczaj święcenia w tym dniu ziół polnych i owoców. Wywodzi się on ze starej chrześcijańskiej legendy – apokryfu – mówiącego o tym, jak apostołowie po otwarciu grobu Matki Bożej, nie znaleźli w nim Jej ciała, tylko same zioła i kwiaty. Przypada ono w okresie późnego lata, kiedy dobiegają końca prace żniwne, bo jak mówi stare powiedzenie: „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie” – powiedział.

Proboszcz bydgoskiej parafii Świętego Krzyża dodał, że to również czas największego wędrowania do miejsc związanych z kultem maryjnym, takich jak Częstochowa, Kalwaria Zebrzydowska, Święta Lipka, Licheń, czy Byszewo. – To miejsce niezwykłe, gdzie obraz Matki Bożej pływa po wodach jeziora, tuż przy sanktuarium. Chcemy modlić się przez Jej wstawiennictwo we wszystkich ważnych intencjach – dodał ks. Dariusz Wesołek.

Po Mszy św., chwilę przed wyruszeniem do celu, pielgrzymi uczcili tych, którzy walczyli o wolność Polski, młodych bydgoszczan, uczestników Bitwy Warszawskiej. Ich groby znajdują się na cmentarzu przy kościele Świętego Krzyża. – Udział w pielgrzymce jest dla mnie wyjątkowym przeżyciem. To trasa dla każdego, dla całych rodzin. Do udziału w niej przekonała mnie adoracja Jezusa w pięknym miejscu i jazda w towarzystwie pozytywnych ludzi. Takie doświadczenie wiary daje zarazem poczucie bliskości Wniebowziętej Matki Bożej – powiedziała uczestniczka Lucyna.

Głównym organizatorem pielgrzymki było Stowarzyszenie Klub Turystyki Rowerowej Rowerowa Brzoza. Zakończył ją m.in. koncert kwartetu Virtuoso.

Pocysterska świątynia w Byszewie nosi również nazwę Sanktuarium NMP Królowej Krajny. Klasztor cystersów znajdował się w tej miejscowości od około 1250 roku. W prezbiterium kościoła króluje jeden z najstarszych wizerunków Matki Bożej na ziemiach polskich – koronowany w 1966 roku.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia i nagranie: Wiesław Kajdasz

print