16.09.2022

„Czy człowiek bogaty może pójść za Jezusem? Bogactwo pomaga czy przeszkadza w życiu duchowym? Co o tym myślał Jezus? – pytał w Katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Krzysztof Włodarczyk z okazji regionalnych obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

Modlitwę zorganizowano w bliskości wspomnienia patrona skarbowców – św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty, który wg bp. Włodarczyka „zadziwiał i będzie nadal inspirował całe pokolenia”. – Jak to bowiem możliwe, by człowiek, który z racji wykonywanego zawodu, mocno zanurzony w doczesności, słysząc jedno zdanie ubogiego Nauczyciela z Nazaretu, mógł natychmiast zostawić wszystko? – pytał.  

Zaraz potem przytoczył fragment Psalmu 139, który – jak zauważył biskup stanowi kolejny biblijny przykład tajemnicy Bożego spojrzenia, które jest absolutnie inne niż ludzkie. „Przenikasz i znasz mnie Panie, Ty wiesz, kiedy siedzę i wstaję. Z daleka spostrzegasz moje myśli”. – Z tego powodu najlepiej byłoby, gdyby każdy z nas porzucił konwenanse, pozbył się wszystkich masek, które nakłada wobec ludzi, uwolnił się od ich opinii, dając Bogu czas. By popatrzył na nas i powołał do tego, o czym nawet nie marzymy, pokazał możliwości, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy. Ukazał miejsce posłania, na które nigdy byśmy się nie odważyli – mówił.

Przypominając historię celnika Mateusza, bp podkreślił, że nie obracał on tylko pieniędzmi uważanymi za nieczyste, ale kolaborował też z obcą władzą, nienawistnie chciwą, która mogła ustalać podatki także w sposób arbitralny. – I na takiego człowieka zwrócił uwagę Jezus, który – jak słyszymy – przechodził obok. Bardzo wymowny jest moment spojrzenia. Dla Niego nie ma ludzi straconych, niegodnych zaufania, niereformowalnych, skreślonych z ewidencji. On przyszedł do wszystkich, bo pragnie zbawić każdego – mówił.

Biskup Krzysztof Włodarczyk podkreślił, że św. Mateusz może być dla każdego „symbolem wyjścia z ciasnych murów własnej komory”. – Każdy z nas ma swoją własną „komorę celną”, do której jest przywiązany. Mogą nią być różnego rodzaju przyzwyczajenia, nałogi, wygody, układy, schematy myślowe, kompromisy ze złem, , z których Jezus chce nas wydobyć. Jego powołanie jest równocześnie zaproszeniem do przemiany, nawrócenia, wyjścia poza siebie – dodał.

Podczas regionalnych obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej w Bydgoszczy pracowników i funkcjonariuszy wyróżniono medalami, odznaczeniami i awansami na wyższe stopnie służbowe. – Dziękuję za państwa wkład, rzetelność i zaangażowanie. Wspólnie zmieniamy obraz Krajowej Administracji Skarbowej. Stajemy się administracją efektywną, nowoczesną i przyjazną klientowi, która wychodzi naprzeciw jego potrzebom – powiedziała dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy Beata Adamowicz.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: KAS

print