28.09.2022

„Przesadna aktywność́, szalone tempo życia, rozbijają̨ nas wewnętrznie, powodując, smutek i duchową depresję” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim.

Biskup Bydgoski przewodniczył Mszy św., po której na placu przed świątynią, poświęcił pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Spoglądając na tego kapłana, nie ulegajmy pokusie pośpiechu – mówił bp, wskazując na znaczenie modlitwy w życiu męczennika, a także każdego chrześcijanina. – Czas oddany Chrystusowi w cichej, osobistej modlitwie, niech nie wydaje się straconym. Właśnie wtedy rodzą̨ się najwspanialsze owoce dla naszego życia – dodał.

To właśnie wierność́ modlitwie – według bp. Włodarczyka – zaprowadziła ks. Jerzego na ołtarze. – To z modlitwy czerpał siłę̨ do pracy duszpasterskiej, miłości Boga, człowieka, ojczyzny, oddania życia za wiarę̨, prawdę̨, którą̨ głosił – podkreślił, dodając, że pierwszym seminarium, gdzie nauczył się modlitwy był dom, a pierwszymi katechetami rodzice.

„Kazania moje nie są̨ skierowane przeciwko komuś́. Skierowane są̨ przeciw kłamstwu, niesprawiedliwości, poniewieraniu godności człowieka. Walczę̨ z systemem zła a nie z człowiekiem” – cytował błogosławionego bp Włodarczyk, przypominając dalej: „Solidarność́ to jedność́ serc, umysłów i rąk, które zdolne są̨ odmienić́ świat na lepszy”. – Błogosławiony księże Jerzy, czas na kolejne cuda! Wstawiaj się u Boga, by dokonała się przemiana w naszej ojczyźnie. By Polska była chrześcijańska, a Polak drugiemu bratem. Przecież̇ twoja ofiara wzruszyła Boga, skoro zostałeś́ wyniesiony na ołtarze i przez Kościół ogłoszony błogosławionym. Niech Bóg da, że doczekamy się kanonizacji – zakończył bp Krzysztof Włodarczyk.

Pomnik autorstwa rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza, wykonany został z brązu i przedstawia postać męczennika za wiarę. Został ufundowany przez pracowników i związki zawodowe „Solidarność” Grupy Kapitałowej Solbet. Podczas uroczystości z udziałem władz różnych szczebli, związków, licznych pocztów sztandarowych i zaproszonych gości, podkreślano, że bł. ks. Jerzy Popiełuszko był nie tylko kapelanem „Solidarności” i wybitnym patriotą, ale obrońcą praw człowieka i wiary Chrystusowej. – Pomnik ks. Jerzego stanął przy naszej świątyni nie tylko po to, byśmy robili sobie przy nim zdjęcia. Przede wszystkim po to, byśmy wspominali jego życie, naśladując głęboką wiarę i zaufanie – mówił proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim ks. Andrzej Stachowicz. – Obiecujemy, że zło będziemy dobrem zwyciężać – podsumował ze wzruszeniem prezes Solbetu Marek Małecki.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print