16.11.2022

„Każdy młody człowiek potrzebuje czuć, że jego życie ma sens” – napisał bp Krzysztof Włodarczyk, który wystosował list do młodych, zapraszając ich do udziału w przygotowaniach, jak i w samych Światowych Dniach Młodzieży w Portugalii.

Według pasterza diecezji młodość powinna być czasem radości. Jednak nie zawsze tak jest. „Co odbiera nam radość?” – pyta bp, wskazując m.in. na niepokój, strach przed cierpieniem, brak miłości i pewności siebie. „Jest jednak taki rodzaj radości, który przynosi ożywcze tchnienie. Tej radości nie tworzymy sami, jest ona darem Boga – to radość zaczerpnięta z Ewangelii”.

Biskup Włodarczyk zwrócił również uwagę na dobroć serca, która – jak zauważył – bywa często nazywana naiwnością, „choć nią wcale nie jest”. „Owszem, dobroć wymaga czujności i ryzyka. To ona pozwala zauważyć najbiedniejszych, uwrażliwia na ból dzieci, na tych, którzy cierpią; pokazuje, że każdy człowiek potrzebuje miłości. Dobroć serca kosztuje niewiele – można ją okazać za pomocą wyrazu twarzy czy tonu głosu” – zachęca ordynariusz.

Zdaniem autora listu: „każdy młody człowiek potrzebuje czuć, że jego życie ma sens, czemuś służy”. „Każdy odnajduje też w sobie iskrę dobra, ukrytą w głębi swojej duszy”. Według bp. ma ona niesamowitą moc, a „jej źródłem – choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę – jest sam Bóg”.

Biskup Włodarczyk, nawiązując do adhortacji papieża Franciszka „Christus vivit”, przypomina, że Ojciec Święty zapisał w niej ważne słowa: „Jeśli jesteś młody wiekiem, ale czujesz się słaby, zmęczony lub rozczarowany, proś Jezusa, aby cię odnowił. Z Nim nie brakuje nadziei. To samo można uczynić, jeśli czujesz się pogrążony w wadach, złych nawykach, egoizmie lub chorobliwej wygodzie. Jezus, pełen życia, chce ci pomóc, aby bycie młodym było warte zachodu”. 

Możemy więc – zdaniem biskupa – powiedzieć Chrystusowi: „do kogo pójdziemy, jeśli nie do Ciebie, Ty masz słowa, które przywracają życie naszym duszom”. „Trwać przed Bogiem, kontemplować, oczekiwać – taka modlitwa stawia nas przed tajemnicą wiary, a w niej to, czego nie potrafimy wypowiedzieć, staje się adoracją. Kiedy ostygnie żarliwość i osłabną odczucia, Bóg nadal jest obecny. Nigdy nie jesteśmy pozbawieni Jego współczującej miłości. To nie Bóg trzyma się z dala od nas, to my jesteśmy czasem nieobecni. Kontemplacja pomaga nam dostrzec Jego obecność w najprostszych wydarzeniach, rozpoznać samego Chrystusa w człowieku najbardziej opuszczonym.  Wiele osób zadaje sobie pytanie: czego Bóg ode mnie oczekuje? I właśnie wtedy, kiedy czytamy Ewangelię, zaczynamy rozumieć: Bóg prosi, żebyśmy w każdej sytuacji byli odblaskiem Jego obecności; zachęca nas, abyśmy czynili pięknym życie tych, których nam powierzył”.

Kto stara się odpowiedzieć na Boże powołanie i wypełnić je całym swoim życiem, może – jak zachęca biskup bydgoski – modlić się słowami: „Duchu Święty, to prawda, że nikomu nie przychodzi łatwo przez całe życie dochować wierności wypowiedzianemu kiedyś „tak”, Ty jednak przychodzisz rozpalić we mnie ognisko światła. Rozjaśniasz wątpliwości i wahania w chwilach, kiedy „tak” i „nie” ścierają się ze sobą. Duchu Święty, pomagasz mi godzić się z moimi ograniczeniami. Jeśli coś we mnie jest słabego, przyjdź, aby to odmienić”. „I oto doszliśmy do odważnego powiedzenia „tak”, które poprowadzi nas bardzo daleko. To „tak” jest przejrzystą ufnością. To „tak” jest miłością większą niż wszystkie inne. To „tak” łączy nas z Chrystusem (…)”.

Biskup Włodarczyk powraca w liście do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, gdzie miliony śpiewały słowa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. „I Papież Franciszek śpiewał! Ten sam, który uczył, że trzeba wstać z kanapy i ruszyć w podróż; że trzeba przeżyć przygodę miłości. To na tym polega młodość – z radosnym sercem biegnę przez świat, drogą do Nieba”. 

Na zakończenie bp przypomina hasło ŚDM w Lizbonie, które brzmi: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. „Nie ma czasu, by zastanawiać się, czy skorzystać z zaproszenia, które kieruje do Ciebie sam Bóg! Już dziś powiedz: tak, zgadzam się i daj sobie szansę, by, jak Maryja, wstać i podzielić się dobrą wiadomością – mam Boga w sobie!”

List do młodych trafił poprzez katechetów, a jego treść stała się częścią nauki, poświęconej Światowym Dniom Młodzieży. Można ją znaleźć na www.katecheza.bydgoszcz.pl. Biskup Krzysztof Włodarczyk nagrał również film do młodych, zamieszczony na kanale YouTube Diecezji Bydgoskiej. Z okazji przyszłorocznego wydarzenia uruchomiona została także specjalna strona – www.sdm.bydgoszcz.pl.

W wymiarze diecezjalnym Światowy Dzień Młodzieży, a zarazem patronalne święta Akcji Katolickiej i KSM, będą przeżywane w niedzielę, 20 listopada, w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Główne uroczystości odbywać się będą pod przewodnictwem księdza biskupa w katedrze o godz. 9:00, na zakończenie III Forum Młodych Diecezji Bydgoskiej.

TREŚĆ LISTU

Tekst, nagranie, zdjęcie: Marcin Jarzembowski

print