20.11.2022

„Powstań” – to hasło III Forum Młodych Diecezji Bydgoskiej. Miejscem modlitwy oraz spotkań (od 18 do 20 listopada) był Zespół Szkół Katolickich – Pomnik Jana Pawła II w Bydgoszczy. To weekend wypełniony integracją, dyskusją i spotkaniami z inspirującymi ludźmi.

„Powstań” nawiązywało jednocześnie do Światowych Dni Młodzieży, przeżywanych w tym czasie na szczeblu diecezjalnym. – To inicjatywa, która przybliża nas do Boga i umacnia wiarę – uważa Adrian Sztubiński z Młodzieżowej Rady Programowej Diecezji Bydgoskiej, która organizuje forum. – To w tej przestrzeni przekonałem się, jak bardzo nasze pokolenie, jest ważne dla Kościoła – dodał.

Zasadniczą oś forum stanowiły panele: konferencyjny, warsztatowy oraz dyskusyjny. – Zależy nam na tym, by uczestnicy spojrzeli na siebie pełnią miłości i dobroci. Dopiero wtedy, kiedy sami stajemy się „kompletni”, możemy nasze dobro wylewać na tych, którzy są wokół nas – mówiły Aneta i Amelia Kania, prowadzące warsztat „Jak siebie widzę? Czego od siebie oczekuję?”.

Czy katecheza może być wartościowa? – na to pytanie odpowiadał podczas panelu konferencyjnego ks. infułat prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik. – Wartość współczesnej katechezy, to piękno – powiedział. „Droga piękna jest drogą ewangelizacji, a tym samym każda forma piękna jest źródłem katechezy” – dodał, odwołując się do Dyrektorium o katechizacji.

Mocnym akcentem był panel dyskusyjny młodzi vs księża „Jakiego Kościoła oczekuję?” Na początku przedstawiono wyniki ankiety, przeprowadzonej wśród nastolatków. Postawiono w niej m.in. pytanie: jakie skojarzenia masz na temat księży? „Gdy słyszę słowo ksiądz, widzę w głowie dwie różne wizje. Jedna ukazuje oddanego, dobrego człowieka, który poświęca życie, by pomóc ludziom w odkrywaniu i rozumieniu wiary. Druga chciwego, oszusta, który nie zasługuje, by być wzorem do naśladowania” – odpowiadali. – Jeżeli wychodzimy z założenia, że ksiądz od razu jest święty, to nigdy dla nas nie będzie idealny. On jest takim samym człowiekiem jak my. Tak samo grzeszy, może iść do spowiedzi i szukać miłosierdzia. Skorygowanie z góry założonej tezy, na pewno zmieniłoby ten obraz – dodał uczestnik Kevin Kołodziej. – Młodzi nie oczekują od księży bycia kumplem, ale autentyczności oraz zanurzenia w sferze sacrum – dodała dr Elżbieta Okońska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Do młodych „przemówił” z ekranu bp Krzysztof Włodarczyk, któremu postawiono przed kamerą nieznane mu wcześniej pytania. 

„Słuchanie jest pierwszym etapem do dobrego dialogu. Tworzy płaszczyznę do tego, byśmy rozmawiali. Patrząc na młodych ludzi i na to, jak się zmieniają, forum jest taką kroplą, która drąży skałę” – dodała dr Elżbieta Okońska z UKW.

Na zakończenie nie mogło zabraknąć panelu „Jedziemy do Lizbony!”. – Hasłem przyszłorocznych ŚDM są słowa „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Forum jest „powstaniem”, po „pobudce”, która towarzyszyła nam w ubiegłym roku. Dzięki takim działaniom z młodzieżą sprawiamy, że Kościół, w którym ja czuję się szczęśliwy, staje się coraz lepszy – podkreślił przewodniczący Młodzieżowej Rady Programowej Diecezji Bydgoskiej Kamil Kolanowski. 

Przez cały czas trwania forum młodym towarzyszyli ich duszpasterze, służąc przy ołtarzy, a także w konfesjonale. – Tym, czego bardzo potrzebujemy, jest bliskość innych. Forum jest jedną z propozycji, by tak się stało. By młody człowiek czuł się kochany, ale nade wszystko słuchany – dodał diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Henryk Stippa. – Za nami pandemia, a teraz czas wojny na Ukrainie – wydarzenia, które mogą wzbudzać lęk nie tylko w młodym sercu. Nie chcemy jednak poddać się tej atmosferze przybicia. Forum daje szansę odkrywania, że moc i siła tkwi we wspólnocie! To tutaj chcemy uczyć się od siebie, jak smutek przekuć w radość, a zwątpienie w nadzieję – powiedział.

Według duszpasterza cenne jest to, że forum jest inicjatywą, którą przygotowują sami młodzi. – Może dlatego cieszy się tak dużym zainteresowaniem. „Powstań!” ma nas zmobilizować do realizowania ideałów, które w sobie nosimy. Świat jest na wyciągnięcie ręki – i nie jest to tylko pusta fraza – dodał ks. Stippa.

Tekst, nagranie i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print