27.11.2022

Parafia Chrystusa Króla na Błoniu w Bydgoszczy była miejscem, pierwszej w historii Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej, Oazy Modlitwy. Spotkanie (26 listopada) zgromadziło młodzież, a także małżeństwa z Domowego Kościoła.

Oazy Modlitwy są nazywane „ukrytym sercem ruchu”. – Źródłem jego życia i mocy – powiedziała Monika Grajkowska z Diakonii Oaz Rekolekcyjnych. – Można powiedzieć, że te spotkania są krótką formą intensywnych rekolekcji oazowych, których celem jest odnowienie wewnętrzne w Duchu Świętym poprzez uczestnictwo we wspólnocie Ruchu Światło-Życie – dodała.

W planie Oazy Modlitwy znalazły się: konferencje, Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu, rozważanie słowa Bożego (tzw. Namiot Spotkania), spotkania w grupach dzielenia oraz modlitwa Liturgią Godzin.

Spora część omawianych treści poświęcona została modlitwie, a zwłaszcza Namiotowi Spotkania. W konferencji otwierającej wspólnotowe spotkanie, moderator diecezjalny, ks. Paweł Rybka, bardzo mocno podkreślał, że modlitwa „Nowego Człowieka” nie może być traktowana przez niego jako obowiązek, ale wielki przywilej. Kapłan zachęcał, by „na modlitwie przyjąć postawę pokory oraz przestać wierzyć w swój geniusz, bo tylko wtedy, gdy staniemy w swojej małości wobec Wszechmocnego Boga, będziemy mogli autentycznie się modlić”. – Konferencja dała nam szersze spojrzenie na temat codziennej praktyki medytacji słowa Bożego – zauważyła Patrycja Kulczewska, uczestniczka Oazy Modlitwy. – Bardzo interesujące były propozycje rozmyślań według świętych, które mogą pomóc nam w głębszym przeżywaniu wiary – dodała.

Interesującym elementem była latarnia, która znalazła się na plakacie promującym wydarzenie. Jak zauważyła Agata Mróz, animatorka wspólnoty oazowej przy parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Bydgoszczy, Namiot Spotkania faktycznie jest „pewną latarnią, która w świetle słowa Bożego pomaga patrzeć na życie”.

Nadesłała: Małgorzata Szymańska
Oprac. MJ