12.01.2023

Relikwie błogosławionego Carlo Acutisa, jednego z patronów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie, peregrynują po diecezji bydgoskiej. Spotkania stanowią okazję do głębszego poznania życiorysu tej postaci, a zarazem są zaproszeniem do spotkania w Portugalii. 

Jak dodał ks. Henryk Stippa, czas poprzedzający wyjazd młodych, jest nie tylko okazją do wczytywania się w orędzie Franciszka, ale właśnie wpatrywania w przykład świętych patronów wydarzenia. – Dla młodzieży najbardziej bliską jest właśnie sylwetka bł. Carla Acutisa – tłumaczy diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Przypomniał on jednocześnie słowa Carlo: „Wszyscy rodzimy się jako oryginały, ale wielu umiera jako kopie”. – Młody błogosławiony, gdy umierał, miał tylko 15 lat. Ten krótki okres nie przeszkodził mu w czynieniu wielkich rzeczy!  Żył jak zwykły nastolatek, kochał Eucharystię, fascynował się najnowszymi technologiami – przypomniał ks. Henryk Stippa.

Stąd – jak dodał – Carlo postanowił wykorzystać m.in. Internet do ewangelizacji rówieśników. – W wieku 14 lat zbudował swoją pierwszą stronę. Lubił także montować filmy. Po jego śmierci mama przyznała, że dzięki synowi sama przeżyła nawrócenie i jest bliżej Boga. Carlo pokazał, że świętość jest dla każdego! Jego życie wpisuje się w przesłanie Franciszka, jakie skierował z okazji Światowych Dni Młodzieży. Ich kolejną edycję przeżywać będziemy już za kilka miesięcy. Hasło tego czasu brzmi: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”, młody Carlo w pełni także realizował te słowa – powiedział ks. Stippa. 

Dlatego, jednym z etapów dobrego przygotowania się do wyjazdu do Lizbony jest peregrynacja relikwii. – W każdym dekanacie diecezji młodzi będą mieli okazję modlić się za wstawiennictwem bł. Acutisa. Przez kolejne miesiące będą one nawiedzać parafie, byśmy mogli wpatrywać się w nie i zaczerpnąć z religijnej gorliwości tego młodego człowieka; z jego pasji życia i radości, którą zarażał innych – podsumował diecezjalny duszpasterz młodzieży. 

Relikwie są własnością Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej, któremu patronuje bł., spoczywający w Asyżu.

Oprac. MJ

print