13.01.2023

100 poczęć – to efekt działalności Centrum Nowe Życie w Bydgoszczy, jedynego takiego miejsca w regionie kujawsko-pomorskim, zajmującego się przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem naprotechnologii.

„Chcielibyśmy serdecznie podziękować za okazane wsparcie. Nasz synek urodził się zdrowy” – napisali szczęśliwi rodzice „setnego dziecka”. Do tej pory z działalności centrum skorzystało kilkaset par. Większości z nich nie dawano nadziei na naturalne poczęcie, proponując często metodę in-vitro.

Celem działalności centrum jest wnikliwe szukanie nieprawidłowości zdrowotnych. Ponieważ – jak podkreślają jego założycielki – niepłodność jest objawem innych chorób a nie chorobą samą w sobie. – Dlatego też pary z problemem niepłodności wymagają interdyscyplinarnego podejścia do zaburzeń zdrowotnych i potrzebują kompleksowego wsparcia – dodają Agnieszka Remus i Carine Stranz.

Centrum zapewnia parze opiekę koordynatora procesu leczenia niepłodności, który towarzyszy na każdym jego etapie. Oferowana wielospecjalistyczna pomoc obejmuje naukę prowadzenia obserwacji według Modelu Creighton, który jest podstawowym narzędziem diagnostycznym w naprotechnologii, skierowanie do lekarza naprotechnologa, poradę dietetyczną oraz psychologiczną.

Szczegółowa diagnostyka płodności kobiety, a zarazem mężczyzny pozwala zidentyfikować wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, których eliminacja prowadzi do przywrócenia pełnej funkcjonalności układu rozrodczego. Przyczynowe leczenie niepłodności obejmuje wiedzę z zakresu ginekologii czy biologii układu rozrodczego, immunologii, gastroenterologii, urologii, andrologii, alergologii, dietetyki i wielu innych dziedzin współczesnej medycyny. W razie potrzeby stosowane są wysoce specjalistyczne procedury z zakresu ginekologii operacyjnej.

Model Creighton to łatwa w nauce i interpretacji metoda rozpoznawania płodności, nie wymagająca pomiaru temperatury ciała, stosowana z powodzeniem przez wszystkie kobiety, nawet bardzo aktywne zawodowo czy pracujące w trybie zmianowym. – Szacunek do życia ludzkiego, a także indywidualne podejście do pacjenta, zostały w Centrum Nowe Życie postawione na pierwszym miejscu – dodały Agnieszka Remus i Carine Stranz.

Centrum działa od kwietnia 2018 roku. „Patrzymy na mijający rok z wielką wdzięcznością i radością: za każdą spotkaną kobietę, narzeczonych, małżeństwo; za każdy uśmiech, zadowolenie użytkowników Modelu Creighton; za poprawę stanu zdrowia tych, których otaczamy troską; za każde spotkanie w Centrum Nowe Życie i w innych miejscach, gdzie mówiłyśmy o trosce o płodność; a nade wszystko – za każde poczęte i narodzone brzuszkiem i serduszkiem Nowe Życie” – czytamy na FB w poście podsumowującym 2022 rok. Więcej informacji na www.nowe-zycie.pl

Naprotechnologia powstała w odezwie na encyklikę św. Pawła VI. Jej twórcą jest amerykański lekarz profesor Thomas Hilgers, który otrzymał od św. Jana Pawła II błogosławieństwo oraz wieloletnie wsparcie finansowe dla rozwijania i rozpropagowania swojego dzieła.

Tekst: Marcin Jarzembowski

 

 

print