15.01.2023

Katedra świętych Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy była miejscem „Staromiejskiego Kolędowania”. To efekt współpracy organistów – Krzysztofa Fryski (grającego w najważniejszej świątyni diecezji) oraz Marcina Wątorskiego z kościoła garnizonowego w grodzie nad Brdą.

Podczas sobotniego koncertu (14 stycznia) zebrana publiczność mogła usłyszeć polskie oraz zagraniczne kolędy w wykonaniu: Chóru Kameralnego Cantus Amici ze Żnina i Scholi Katedry Bydgoskiej. – Spotkanie to jest efektem rozmów, z których zrodziło się pytanie, czy możemy zorganizować coś wspólnie. Każda taka inicjatywa jest wpisana w realizację naszych pasji, które kochamy – powiedział Krzysztof Fryska.

Partie solowe zaśpiewała sopranistka Izabela Fryska. Na organach towarzyszył jej Marcin Wątorski, a całość w roli dyrygenta poprowadził Krzysztof Fryska. – „Staromiejskie Kolędowanie”, ponieważ z założenia koncerty mają odbywać się w najstarszych kościołach Bydgoszczy – teraz w katedrze, a w przyszłości również w kościele garnizonowym. Stąd na plakacie zapowiadający wydarzenie została umieszczona XIX-wieczna rycina z panoramą miasta – dodał Krzysztof Fryska.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print