24.01.2023

„Serce Jezusa jest sercem Kościoła” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który dokonał poświęcenia erygowanej przez siebie kaplicy NSPJ w bydgoskiej parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.

Miejsce to będzie wykorzystywane przede wszystkim do sprawowania Eucharystii w ciągu tygodnia oraz okolicznościowych nabożeństw. – Cóż oznacza otwarte Serce Jezusa? – pytał w czasie homilii biskup. – Oznacza Boga, który miłuje, choć Jego miłość jest odrzucana. Oznacza Boga-Człowieka, który pociąga nas ludzkimi więzami miłości. Oznacza Świętego, który nie przychodzi, by zatracać, ale ratować. Nawet wtedy, kiedy człowiek odwraca się od Niego plecami, to z tego Serca bije strumień miłości – mówił.

Jest to dobry moment – jak powiedział bp Krzysztof Włodarczyk – by jako wspólnota Kościoła ponowić poświęcenie parafii Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, które jest otwarte dla wszystkich. – Akt ten nie oznacza rozwiązania codziennych problemów. Jest on jednak wyrazem naszej miłości, głębokiego przekonania, że w Sercu Jezusa jest źródło nieustannej odnowy wspólnoty Kościoła oraz bogaty program duchowej formacji osobistej, rodzinnej i społecznej – powiedział.

Kaplica, która mieści się w domu parafialnym, została erygowana we wspomnienie św. Franciszka Salezego. – Pierwszorzędnym powodem jej powstania są względy duszpasterskie, dobro wspólnot parafialnych, które będą mogły z niej korzystać oraz dobro duchowe kapłanów pracujących w parafii – powiedział proboszcz, ks. kan. Mariusz Kuciński, wskazując także na względy ekonomiczne, pozwalające na oszczędności związane z ogrzewaniem i energią. 

Bydgoska wspólnota jest znana z wciąż rozwijającego się kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa, stąd kaplica otrzymała takie wezwanie. – Niech to miejsce – według wezwania z litanii – stanie się „gorejącym ogniskiem miłości” – mówił przedstawiciel świeckich, dziękując biskupowi za jego decyzję i obecność.

We Mszy św. uczestniczyli kapłani, wśród nich pierwszy proboszcz parafii ks. prałat Edmund Sikorski, osoby zaangażowane w powstanie miejsca oraz wierni.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print