01.03.2023

„Walka wciąż trwa, przechodzi przez polskie umysły i serca. Co więcej, wciąż dotyczy tych samych wartości, jakie były drogie Żołnierzom Wyklętym: Boga, Ojczyzny i rodziny” – mówił w kościele NMP Matki Kościoła w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.

Z udziałem władz, służb mundurowych, przedstawcieli IPN, pocztów sztandarowych oraz mieszkańców miasta, od Mszy św. rozpoczęto obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Należy dziękować Opatrzności, że prawda dochodzi do świadomości młodego pokolenia Polaków – podkreślał bp.

Wiele mogił Żołnierzy Wyklętych – jak przypomniał – jest wciąż anonimowych. – O wielu miejscach pochówku nie wiemy. Ktoś może postawić pytanie: czy walka z góry skazana na przegraną miała sens? – pytał, przywołując postać prof. Henryka Elzenberga. Filozof, etyk, nauczyciel i mistrz Zbigniewa Herberta, został wydalony przez władze komunistyczne z Katedry Filozofii UMK w Toruniu w 1950 roku za „niepoprawny idealizm”.

„Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie, których walka została podjęta” – cytował profesora. – Tę wojnę trzeba nam dziś kontynuować, ponieważ wielu chce Polskę poniżyć i zohydzić, a my jesteśmy świadomymi swej godności, narodowej tożsamości Polakami – mówił Biskup Bydgoski.

Zbudować Żołnierzom Wyklętym Panteon Narodowy w naszych sercach, to zrozumieć według bp., że być człowiekiem wielkim, podziwianym – jakim byli oni – to być niezłomnym w tym co dobre, prawdziwe i piękne. – To tylko z pielęgnowania tych wartości rodzi się człowiek zdolny do honoru i wielkich rzeczy, a nie skarlały moralnie, skłonny jedynie do podłych nikczemności – powiedział.

Na zakończenie bp Krzysztof Włodarczyk podkreślił, że konieczność narodowej pamięci o Żołnierzach Wyklętych, jest zadaniem na dzisiaj i przyszłość. – Konieczność pamięci ze strony Matki Kościoła, która nigdy nie wyrzeka się tych, którzy w Chrystusie umierają. Także uparte poszukiwanie świętych znaków, poprzez które Żołnierze Niezłomni uświęcili polską ziemię. Tę, którą zawsze całował św. Jan Paweł II, kiedy przybywał do Ojczyzny – zakończył.

Uczestnicy modlitwy przeszli na pobliski na cmentarz komunalny, gdzie odbyły się uroczystości na tzw. „bydgoskiej Łączce”, czyli kwaterze poświęconej Żołnierzom Wyklętym.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print