18.03.2023

„Kocham Kościół Chrystusowy” – pod takim hasłem w Bydgoszczy zorganizowano rekolekcje dla stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Nauki dla pięćdziesięciu młodych z diecezji bydgoskiej i toruńskiej poprowadził ks. Łukasz Krzewiński. – Nasz czas skoncentrowaliśmy wokół hasła roku duszpasterskiego „Wierze w Chrystusowy Kościół”, a w głębszej refleksji poszliśmy o krok dalej – „kocham Kościół, który łączy w sobie ludzki wymiar dwunastu apostołów. Ludzi, którzy ze swoim kruchym wymiarem podążają za Chrystusem – mówił.

Tym, który – jak dodał odpowiedzialny za stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” w diecezji bydgoskiej –w duchu synodalnym wciąż wsłuchuję się w ich głos. – Stawia pytania i pozwala im mieć „swoją opowieść”, którą koryguje z wielką wrażliwością – dodał ks. Łukasz Krzewiński.

Miejscem rekolekcji było Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej. – Doświadczyłam Boga, który pochyla się nad ludzką historią, a także powołuje zwyczajnych ludzi do nadzwyczajnych zadań. Pamiętaliśmy w modlitwie o bliskich i wszystkich osobach, dzięki którym możemy być żywym pomnikiem św. Jana Pawła II – powiedziała Magda Pietryga. – Był to czas skupienia, refleksji, spotkania z drugim, głębokiego doświadczenia Kościoła – dodała Kinga Jankowska. – Oderwałem się od codziennego chaosu i zatrzymałem przy Chrystusie eucharystycznym – stwierdził Kacper Kordalski.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. – Ten czas stwarza warunki do rozwoju duchowego w otoczeniu rówieśników, którzy wyznają te same wartości w życiu – powiedziała Anna Sobierajska. – To czas wyjścia na pustynię i chęci wsłuchiwania się w głos Boga – dodał Rafał Nita. – Jak bardzo „Kocham Kościół Chrystusowy”? Realizując hasło tych dni jako wspólnota Kościoła odpowiadamy: my jesteśmy jego świadectwem. Jesteśmy Kościołem, a Chrystus fundamentem. To czas formowania nie tylko w lokalnej wspólnocie, lecz w całej rodzinie fundacyjnej – podsumowała Aleksandra Szczepaniak.

Około 2 tys. stypendystów z Polski tworzy niezwykły pomnik, budowany przez Polaków wdzięcznych św. Janowi Pawłowi II.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia uczestników

print