21.05.2023

Na bydgoskim Cmentarzu Nowofarnym przy Artyleryjskiej odrestaurowano grób Maryanny Kozalowej – matki bł. bp. Michała Kozala, patrona diecezji.

Jego poświęcenia, w ramach wizytacji kanonicznej parafii Świętego Krzyża, dokonał bp Krzysztof Włodarczyk. – Stając przed tym pomnikiem, przypominamy sobie, że „nasze życie zmienia się, ale się nie kończy”. Ufamy, że śp. Maryanna Kozalowa, mama biskupa i błogosławionego, otrzymała chwałę nieba. Towarzyszy nam radość z tego, że miejsce to tak pięknie się prezentuje. Niech przyciąga ono wzrok przechodniów, którzy się tu zatrzymają i pomodlą – dodał ordynariusz bydgoski. 

Miejsce zyskało nowy blask dzięki proboszczowi parafii katedralnej – ks. infułatowi Stanisławowi Kotowskiemu. – Na Cmentarzu Nowofarnym spoczywa wiele znanych i zasłużonych postaci. Wiadomo również, że wiele pomników zostało dotkniętych przez ząb czasu. Kiedy zobaczyliśmy, że miejsce spoczynku mamy patrona diecezji, znajduje się w kiepskim stanie, postanowiliśmy bardziej o nie zadbać. To wierna kopia starego pomnika, który był stawiany przez samego biskupa Michała Kozala – powiedział ks. inf. Kotowski.

Pomnik został wykonany ze szlachetnego granitu w kolorze szarozielonym. – Powinien wytrzymać przez kilka pokoleń. Staraliśmy się odtworzyć poprzedni wzór, pracując intensywnie przez ostatnie dwa tygodnie. To dla nas wyróżnienie, że mogliśmy zrealizować pomnik dla takiej osoby – dodał wykonawca Jarosław Ławniczak.

Maryanna Kozalowa z domu Płaczek urodziła się 26 sierpnia 1851 roku. Wdowa po Pawle Koniecznym, miała pięcioro dzieci:Jana, Zofię, Konstancję, Jadwigę i Agnieszkę. 12 listopada 1888 roku poślubiła Jana Kozala, a do rodziny w kolejnych latach dołączyli Wojciech i Michał. Maryanna Kozalowa zmarła 10 lutego 1927 roku w wieku 75 lat. Jej grób jest miejscem modlitwy kolejnych pokoleń. 

Na nowym pomniku umieszczono również napis: „Matka bł. bp. Michała Kozala, patrona diecezji bydgoskiej, zamęczonego w Dachau 26 stycznia 1943 roku”.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 

print