14.09.2023

„Waszym zadaniem jest służyć drugiemu człowiekowi z miłością” – mówił w żnińskim kościele św. Floriana biskup Krzysztof Włodarczyk podczas regionalnych obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

Podczas homilii uczestnikom modlitwy „towarzyszyła” postać świętego Mateusza – patrona celników, komorników, księgowych, urzędników finansowych, czy bankowców. – Nie był on urzędnikiem, lecz poborcą podatków. Funkcja ta była źle widziana, nawet pogardzana przez ludzi, chociaż równocześnie kusząca ze względu na możliwość łatwego wzbogacenia się – mówił bp Włodarczyk.

Następnie nawiązał do chwili spotkania Mateusza z Jezusem oraz jego nawrócenia. – Jezus utkwił w Mateuszu wzrok i wezwał go: „Pójdź za Mną”. – Mateusz spalił za sobą wszystkie mosty. Nie mógł ponownie podjąć porzuconej pracy. Jednak dzięki tej decyzji jego życie nabrało barwy i sensu – dodał.

Ordynariusz bydgoski przywołał słowo „administro”, które oznacza zarządzać. – Pochodzi ono jednak od słowa służyć. Na waszym sztandarze wypisaliście słowa „W służbie Ojczyźnie i obywatelom”. Modlimy się za was, byście pełnili swoje funkcje gorliwie, uczciwie, w duchu służby publicznej, dając świadectwo o tym, że Chrystus króluje w waszym życiu. Życzę, by patron wspierał was i inspirował. Byście mogli w każdym momencie odpowiadać na potrzeby ojczyzny, narodu i społeczeństwa, ale też i tych, którzy w życiu się pogubili – dodał bp.

Biskup Krzysztof Włodarczyk podkreślił, że nie jest łatwo wypełniać takie powołanie, gdy troszcząc się o dobro wspólne zło trzeba nazwać po imieniu. Gdy są sytuacje, w których trzeba opowiedzieć się jasno po stronie Bożego prawa. – Jeśli jednak człowiek wykonuje swój zawód uczciwie, sumiennie, w sposób prawy i odpowiedzialny, to jak, mówi św. Paweł., „każdemu zostaje dana łaska według darów Chrystusa” – zakończył, dziękując skarbowcom za pracę.

Dalsza część obchodów odbywała się na żnińskim rynku. Pracowników, a także funkcjonariuszy KAS wyróżniono medalami, odznaczeniami i awansami na wyższe stopnie służbowe. – W tym dniu chcemy podziękować pracownikom, funkcjonariuszom za ich trud i zaangażowanie. Możemy się zatrzymać i wspomnieć, ile dokonało się poprzez reformę. Nad tym, w jaki sposób realizujemy swój podstawowy obowiązek, czyli stanie na straży wpływów do budżetu państwa. Dzięki nim widzimy, jak nasz kraj pięknie się rozwija – mówi Beata Adamowicz, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Jest to często praca cicha, a także niewidoczna. – Dla mnie punktem wyjścia do wszystkiego, co się dzieje, jest modlitwa. W myśl zasady – kiedy Pan Bóg jest na pierwszym miejscu, wszystko inne jest na właściwym miejscu. Podchodzę do obowiązków i zadań z ogromną pokorą. Z wiarą, że dzięki również Bożej opatrzności, wsparciu patrona, modlitwie, udaje nam się te trudne zadania realizować na bardzo wysokim poziomie – dodała dyrektor.

Ważnym momentem uroczystości, w której uczestniczyli przedstawiciele władz, służb mundurowych, parlamentarzyści oraz mieszkańcy, było ślubowanie funkcjonariuszy KAS, zakończone odmówieniem modlitwy przez kapelana bydgoskiej izby – ks. Damiana Pawlikowskiego.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print