16.09.2023

Szkoła Podstawowa nr 2 w Nakle nad Notecią, której patronuje bł. Stefan Wyszyński, była miejscem obchodów XIII Tygodnia Wychowania z rodziną Ulmów. Katecheci zaprosili uczniów i nauczycieli do przeżycia tego czasu w kontekście niedawnej beatyfikacji Józefa, Wiktorii oraz ich dzieci.

Hasłem przewodnim szkolnego wydarzenia stały się słowa „Bo warto być dobrym człowiekiem”. – Podczas katechez uczniowie poznawali historię rodziny Ulmów, zatrzymywali się nad zagadnieniami męczeństwa, naśladowania Samarytan z Markowej w dzisiejszych czasach. W zrozumieniu ich odwagi, poświęcenia, w młodszych klasach pomagała dzieciom biblijna przypowieść o miłosiernym Samarytaninie i nauka Pana Jezusa o miłości bliźniego. W klasach starszych uczniowie mogli oglądać prezentacje, materiały i filmy, przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej – tłumaczy Katarzyna Dobosz, nauczyciel z nakielskiej dwójki.

W obchody tygodnia włączył się Samorząd Uczniowski, który przygotował dla klas zadanie miesiąca, związane z bliższym poznaniem Polaków, którzy zostali odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Uczniowie klas 6-8 zostali również zaproszeni na „lekcję historii” do szkolnej auli z udziałem ks. Jarosława Rusnaka z parafii św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią, którego pasją jest historia Polski. Kapłan od wielu lat współpracuje z Instytutem Pamięci Narodowej, został także odznaczony Krzyżem Obrońców Wołynia, za wieloletnią działalność na rzecz środowisk byłych żołnierzy Armii Krajowej oraz za propagowanie etosu podziemia antykomunistycznego na Kresach Wschodnich RP.

Podczas prelekcji, ks. Jarosław Rusnak wprowadził uczniów w tematykę Holokaustu. Przygotowania do całkowitej zagłady, deportacje do obozów – to tylko niektóre z wiadomości, jakie kapłan w bardzo przystępny sposób przekazał słuchaczom. Jak dodała dyrektor szkoły Anna Maćkowska, dziękując prelegentowi, a także zwracając się do dzieci, „historia lubi się powtarzać”. – Dlatego należy dbać o drugiego człowieka i jego godność, reagować na przemoc, pielęgnować wspólnotę i tolerancję – dodała. – Mamy nadzieję, że wszelkie inicjatywy podjęte w Tygodniu Wychowania z błogosławioną rodziną Ulmów, jeszcze bardziej nauczą naszych uczniów postrzegania drugiego człowieka przez pryzmat jego dobroci, a nie wyglądu, pochodzenia czy koloru skóry – dodała Katarzyna Dobosz.

Tekst oprac. Marcin Jarzembowski
Zdjęcia organizatora

print