Rada Miasta Bydgoszczy nadała nowemu rondu na styku ulicy Gdańskiej i Rekreacyjnej imię bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 roku w Chełmży. W czerwcu 1931 roku ukończył gimnazjum, a jesienią przekroczył próg seminarium duchownego diecezji chełmińskiej w Pelplinie. 14 marca 1937 roku przyjął święcenia kapłańskie.

Przez pierwsze miesiące kapłaństwa posługiwał jako kapelan i sekretarz biskupa chełmińskiego. Od 1 lipca 1938 roku pracował jako wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. Szczególnie oddał się pracy wśród dzieci i młodzieży szkolnej, zaangażował się także w środowisko harcerskie, gdzie był kapelanem oraz współtworzył kręgi starszoharcerskie.

Aresztowany na początku wojny, pierwszy raz 11 września 1939 roku, po kilku dniach został zwolniony. Ponownie aresztowano go 19 października. Był więziony kolejno w: Forcie VII w Toruniu, Nowym Porcie Gdańskim, Stutthofie, Sachsenhausen oraz w Dachau.

Zmarł 23 lutego 1945 roku w obozie w Dachau w wyniku zarażenia się tyfusem plamistym od chorych, pośród których przebywał i posługiwał w ostatnich godzinach ich życia.

Ksiądz Stefan Wincenty Frelichowski został zaliczony w poczet błogosławionych przez papieża Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Torunia 7 czerwca 1999 roku. 22 lutego 2003 roku został ogłoszony patronem polskich harcerzy.

Rondo zostało oddane do użytku w ubiegłym roku. Inwestycja została zrealizowana wraz z buspasem wzdłuż ul. Gdańskiej i kosztowała 10 milionów złotych. Zdecydowanie poprawiła bezpieczeństwo osób wyjeżdżających z ul. Rekreacyjnej oraz pieszych i rowerzystów.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcie: bydgoszcz.pl