Kaplica Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej stała się miejscem Mszy Świętej, w czasie której biskup ordynariusz udzielił alumnowi posługi akolitatu.

Akolitą został kleryk Albert Grudzka. – Udzielona posługa jest dla mnie ważnym momentem w życiu. Z jednej strony, krokiem naprzód, zmierzającym do realizacji pragnienia bycia księdzem, które, jak ufam, dał mi sam Pan Bóg. Z drugiej, pewnym przystankiem na tej drodze, który skłania do refleksji nad tajemnicą realnej obecności Chrystusa w Eucharystii – powiedział kleryk.

Akolita jest ustanawiany po to, aby pomagać diakonowi, prezbiterowi lub biskupowi podczas Mszy św. i innych czynności liturgicznych. Obecnie do jego funkcji należy udzielanie Komunii św. wiernym. Akolici mogą dokonywać puryfikacji (oczyszczenia) naczyń liturgicznych oraz wystawić do adoracji Najświętszy Sakrament.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: kl. Michał Czyż