Świątynia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy była miejscem dekanalnej inauguracji Roku Świętego Józefa. To jeden z kościołów stacyjnych ustanowionych specjalnym dekretem przez biskupa ordynariusza Jana Tyrawę.

W uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Mszy Świętej przewodniczył dziekan ks. prałat Jan Andrzejczak. W modlitwie uczestniczyli proboszczowie fordońskich parafii wraz z ich przedstawicielami. Całość rozpoczęła się aktem zawierzenia dekanatu opiece św. Józefa.

Specjalny rok jest wielką szansą dla całego Kościoła – zarówno w wymiarze powszechnym, jak i lokalnym. Orędownictwa tego świętego Kościół przyzywał zawsze w wyjątkowych, ale i trudnych momentach swojej historii.

Na zakończenie obchodów proboszcz ks. kanonik Mariusz Kuciński dokonał aktu zawierzenia całej parafii św. Mateusza opiece św. Józefa. Częścią aktu była także modlitwa mężczyzny – męża i ojca, który powierzył świętemu wszystkie rodziny parafii. Także modlitwa kobiety – żony i matki, która zawierzyła kapłanów posługujących w dekanacie. Po sprawowanej Eucharystii każda z przybyłych delegacji otrzymała pamiątkową świecę oraz księgę z modlitwą zawierzenia.

W tym szczególnym roku każdego 19. dnia miesiąca poszczególne parafie Dekanatu Fordon będą pielgrzymować ze swoimi wiernymi i kapłanami do stóp Józefa, by w kościele stacyjnym zawierzyć Mu swoje rodziny oraz wyprosić wierność Ewangelii i wierze katolickiej.

Więcej o kościołach stacyjnych TUTAJ.

Ks. Henryk Stippa
Oprac. MJ