„Pełnienie służby przy ołtarzu to prawdziwe powołanie, łaska zbliżenia się do Chrystusa przez Jego liturgię” – powiedział dyrektor Centrum Formacji Liturgicznej im. bł. Carlo Acutisa w Bydgoszczy ks. Karol Rawicz-Kostro.

Centrum było miejscem pierwszego spotkania w ramach tzw. stałej formacji poszczególnych grup pełniących funkcje liturgiczne przy ołtarzu.

Przedstawiciele ceremoniarzy z lat 2011-2019 oraz przygotowujący się do pełnienia funkcji ministranta słowa Bożego przybyli do kościoła św. Jadwigi Królowej, by wraz ze wspólnotą kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej przeżyć dzień modlitwy i spotkania.

Rozpoczęło się ono od konferencji ks. Pawła Białczyka na temat drogi do doskonałości chrześcijańskiej, jaka wiedzie poprzez spełnianie szczególnej służby przy ołtarzu.

Następnie był czas wspólnej adoracji, przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania oraz świadectwo powołania kleryka Grzegorza Białka, który w 2011 roku ukończył organizowany po raz pierwszy w diecezji kurs ceremoniarzy parafialnych. Dziś alumn przygotowuje się do przyjęcia święceń w stopniu diakona. – Przez kurs, w którym uczestniczyłem, miałem tak naprawdę pierwszą styczność z seminarium i klerykami. Wtedy w ogóle jeszcze nie myślałem o tym, by być księdzem. Jednak te spotkania w ramach kursu zapoczątkowały coś nowego – zaszczepiły we mnie miłość do Eucharystii – powiedział.

Centralnym momentem dnia skupienia była liturgia Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Karol Rawicz-Kostro. W homilii diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej przypomniał uczestnikom, że służba przy ołtarzu w swoich wspólnotach parafialnych jest szczególnym miejscem rozeznawania swojego życiowego powołania. – Przy pomocy łaski Bożej można pięknie ukształtować postawę dobrego męża, ojca, kapłana czy zakonnika. Wśród 176 ceremoniarzy diecezji bydgoskiej, których biskup ordynariusz pobłogosławił do pełnienia tej funkcji w zgromadzeniu liturgicznym, jest już wielu, którzy założyli swoje rodziny. Są również ci, którzy są już kapłanami naszej diecezji, obecnymi klerykami, a jeden posługuje jako misjonarz – oblat na Ukrainie – podkreślił ks. Karol Rawicz-Kostro.

Więcej w Przewodniku Katolickim.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Kl. Kamil Łęt