„Nie może być wolności od norm, zasad oraz tradycji” – mówił w bydgoskiej bazylice św. Wincentego a Paulo bp Wiesław Śmigiel, przywołując postać św. Jana Pawła II.

Administrator apostolski diecezji przewodniczył Mszy św., która stanowiła centrum obchodów święta województwa kujawsko-pomorskiego. – Towarzyszy nam Jan Paweł II. Jako pierwszy region wybraliśmy właśnie tego patrona – świętego o wielkich horyzontach. Przede wszystkim człowieka, który całemu światu niósł pokój i orędzie wolności – mówił na początku homilii.

Biskup Wiesław Śmigiel przypomniał wizyty arcybiskupa, później kardynała Wojtyły, a ostatecznie – Ojca Świętego Jana Pawła II w regionie, ukazując trwałe ślady jego obecności. Dodał, że 7 czerwca jest nieprzypadkową datą obchodów święta województwa. Dokładnie tego dnia w 1999 roku papież przybył z wizytami do Bydgoszczy, Torunia i Lichenia. Wspomniał wyniesionych na ołtarze podczas papieskich pielgrzymek bp. Michała Kozala czy ks. Wincentego Frelichowskiego.

Według biskupa Wiesława Śmigla, św. Jan Paweł II pozostawił także po sobie intelektualne i duchowe przesłanie, które ukazuje zadania na obecne i przyszłe czasy. Po pierwsze, był to papież wolności. – On prowadził do wolności właściwie cały świat i wskazywał, jak należy ją budować. To nie była zupełna swoboda, bo nie może być wolności od norm, zasad oraz tradycji – mówił. Po drugie – jak podkreślił bp Wiesław Śmigiel – był to papież rodziny. Po trzecie – zdaniem biskupa – był to papież ładu społecznego opartego na solidarności i pokoju.

HOMILIA

Do świątyni przybyły władze regionu, radni, zaproszeni goście oraz wierni. – To piękny dzień, kiedy wszyscy łączymy się w regionie, w jednej wspólnocie, pod patronatem św. Jana Pawła II. Weźmiemy sobie słowa księdza biskupa do serca – mówił marszałek Piotr Całbecki, który przekazał w darze m.in. kielich mszalny. – Chcemy dziękować Bogu za nasze województwo oraz prosić, byśmy rośli w siłę i mądrość dla Boga i człowieka – powiedział proboszcz bydgoskiej bazyliki ks. Sławomir Bar CM.

Relacja w Przewodniku Katolickim.

Tekst, zdjęcia, nagranie: Marcin Jarzembowski