„Ten czas przypomina o szczególnym aspekcie ziemskiej misji Kościoła. Posłudze miłości miłosiernej, adresowanej ku ludziom, oczekującym nie tylko na pomoc medyczną, ale także na naszą empatię i zainteresowanie” – mówił w Hospicjum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.

Msza św. i spotkanie z cierpiącymi przy ich łóżkach, wypełniły obchody Światowego Dnia Chorego w diecezji. W czasie homilii bp Włodarczyk przywołał fragment tegorocznego orędzia Franciszka, w którym Ojciec Święty napisał: „Chory jest zawsze ważniejszy od jego choroby, dlatego w każdym podejściu terapeutycznym nie można pominąć wsłuchiwania się w głos pacjenta, jego historię, lęki i obawy”. – Papież zwraca przede wszystkim uwagę na potrzebę bliskości. Nie jest to czułość bez pokrycia, ale ojcostwo i macierzyństwo w jednym – siła ojca i czułość matki – dodał bp Włodarczyk.

HOMILIA

Eucharystia była transmitowana również do sal, na których przebywają obłożnie chorzy. – Niech nasza wspólna modlitwa przez wstawiennictwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Matki Bożej z Lourdes wyjedna to, czego pokornie oczekujemy, jeśli jest zgodne z wolą Bożą – mówił dyrektor ks. prałat Józef Kubalewski, dziękując wszystkim pracownikom i wolontariuszom. – Są to słudzy miłości oraz anioły dobroci – dodał.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski