„Prawdziwy obraz Boga ma być lustrem, w którym rozpoznamy siebie i odkryjemy swoją tożsamość” – mówił w parafii św. Marii Magdaleny w Wąwelnie bp Krzysztof Włodarczyk.

Wizyta ordynariusza związana była z niedawną, szczególną dla samego pasterza, nominacją nowego przewodnika parafii. – To jest pierwszy ksiądz wikariusz, którego powołałem na proboszcza. Stąd tak bardzo zależało mi, by znaleźć się w tej wspólnocie, do której został posłany – mówił bp Włodarczyk, zapewniając o modlitwie w intencji kapłana i mieszkańców, prosząc dla nich o nieustanny wzrost w wierze, nadziei i miłości. – Jesteście żywym Kościołem. Dlatego potrzeba pasterza, który będzie wam przewodził, pokazywał drogę do Zmartwychwstałego Jezusa – mówił.

Nawiązując do misji każdego proboszcza, bp Włodarczyk wskazał na przepowiadanie oraz uroczyste proklamowanie słowa Bożego, a następnie jego wyjaśnianie. Także na sprawowanie sakramentów świętych, w których do człowieka przychodzi żywy Bóg. Pasterz przywołał fragment sceny z Księgi Wyjścia, gdzie opisana jest walka Izraelitów z Amalekitami. – W waszej parafii proboszcz jest tym, który wznosi ręce do Boga, prosząc, byście w Nim zwyciężali, idąc drogą błogosławieństw. Nie zapominajcie również o tym, że jest jednym z nas, wybranym do tej posługi w imię Jezusa. I potrzeba, byście jak Aaron i Chur podpierali jego ręce, modląc się za niego – podsumował bp Krzysztof Włodarczyk.

HOMILIA

Parafia św. Marii Magdaleny w Wąwelnie została erygowana w XIV wieku. – Witamy cię w progach naszej świątyni, gdzie króluje Matka Boża Wąwelska. Cieszymy się, że jesteś z nami – mówił proboszcz ks. Michał Szmania. – Ufamy, że wspólna modlitwa umocni nas w wierze i budowaniu żywego Kościoła – dodali przedstawiciele parafian. Ordynariusz pobłogosławił także nowe świece na ołtarzu oraz te, które przyniosły dzieci przygotowujące się do sakramentu Komunii świętej.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski