18.02.2022

„Wciąż potrzebujemy świadków wiary. Takich, którzy są zdolni do poświęcenia, a nawet oddania życia dla wartości” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk.

Błogosławieni alumn Bronisław Kostkowski, bp Michał Kozal i kard. Stefan Wyszyński – to bohaterowie konkursów, które zostały zorganizowane przez Izbę Pamięci Męczenników oraz Prymasowski Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy.

Hasło konkursu literackiego „«Raczej śmierć wybiorę, niż sprzeniewierzę się powołaniu, którym Bóg mnie zaszczycił». Bł. bp Michał Kozal i bł. al. Bronisław Kostkowski oczami młodzieży XXI wieku”, nawiązywało do 80. rocznicy męczeńskiej śmierci alumna w Dachau, ucznia Państwowego Gimnazjum Humanistycznego w Bydgoszczy, szkolnego prezesa Sodalicji Mariańskiej, a także do dorocznego wspomnienia męczeńskiej śmierci bł. bp. Michała Kozala – patrona diecezji bydgoskiej.

Natomiast konkurs plastyczny poświęcony był Prymasowi Tysiąclecia, który został beatyfikowany 12 września 2021 roku. Jego hasło brzmiało: „«Czas to miłość! (…) Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości». Śladami błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego po Diecezji Bydgoskiej”. – Chcieliśmy zainteresować, zwłaszcza młode pokolenie, życiem oraz działalnością męczenników XX wieku. Poprzez przykład ich życia i postawę, chcemy stawać się godnymi uczniami Chrystusa – powiedział dyrektor Izby Pamięci Męczenników Diecezji Bydgoskiej ks. dr Paweł Hoppe. – Konkursy dały nam wewnętrzną radość, że mogliśmy otworzyć się na życie konkretnych bohaterów. Zobaczyć, co było w ich sercach – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk. – Swoim życiem zaświadczył przywiązanie do Chrystusa. W tym miejscu rodzi się również pytanie o nasze pragnienia. O to, do czego chcemy dążyć, co zrealizować dla siebie i innych – mówił ks. dr Marcin Puziak, rektor WSD Diecezji Bydgoskiej, który przybliżył życie alumna bł. Bronisława Kostkowskiego, który zmarł 27 września 1942 roku w Dachau.

W konkursie plastycznym pierwsze trzy miejsca kolejno zajęli: Maja Dobosz (SP nr 2 w Nakle nad Notecią), Sebastian Żuchowski (SP nr 48 w Bydgoszczy), Wiktor Wojtania (SP w Lutowie) i ex aequo Dominik Kacperski (SP nr 48 w Bydgoszczy). W konkursie literackim zwyciężyli kolejno: Julia Świtała (SP w Przyłękach) i ex aequo Laila Jasińska (ZSP nr 3 w Nakle nad Notecią), Aleksandra Sykora (SP nr 2 w Nakle nad Notecią), Klaudiusz Sobczak (SP nr 2 w Nakle nad Notecią) i ex aequo Maja Dobosz (SP nr 2 w Nakle nad Notecią). Jury przyznało również wyróżnienia. – Przy okazji wykonywania pracy konkursowej, jeszcze bliżej poznałam bł. kard. Wyszyńskiego – powiedziała Maja Dobosz.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez kuratora oświaty Marka Gralika, wojewodę Mikołaja Bogdanowicza oraz biskupa Krzysztofa Włodarczyka.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski