26.03.2022

„Radujmy się, że mamy Eucharystię oraz tych, którzy do jej sprawowania się przygotowują” – mówił w katedrze biskup Krzysztof Włodarczyk, który udzielił klerykowi posługi akolitatu.

W czasie homilii pasterz nawiązał do odczytanej Ewangelii, a także wspomnienia św. Dobrego Łotra. Mówiąc o wielkości Bożego miłosierdzia, dodał, że skruszone serce grzesznika więcej znaczy dla Boga niż wzorowe postępowanie pyszałka. – To miłosierdzie jest większe niż wszystkie grzechy świata i zawsze dostępne. Jak pisała św. Siostra Faustyna: „Jednego trzeba, aby grzesznik uchylił choć trochę drzwi serca swego na promień łaski miłosierdzia Bożego, a resztę już Bóg dopełni” – cytował.

Mówiąc o scenie nawrócenia złoczyńcy na krzyżu – według bp. Krzysztofa Włodarczyka, warto pamiętać, że jesteśmy nie tylko w rękach ludzi, żywiołu, czy zarazy – ale nade wszystko w Bożych rękach, miłosiernym objęciu. – Niech przeżywany okres Wielkiego Postu będzie w naszym życiu czasem wielkich powrotów, budowania prawdziwych relacji z Bogiem i ciągłego dotykania Go w sakramentach, szczególnie w Eucharystii – powiedział.

HOMILIA

Akolita jako nadzwyczajny szafarz może zanosić Komunię świętą chorym, gdy brakuje kapłanów i diakonów. Jest przeznaczony do służby ołtarza, ma obowiązek zgłębiać prawdy wiary dotyczące tajemnicy Eucharystii oraz otaczać Ją czcią i szacunkiem. Szczerą miłością powinien również darzyć lud Boży, a zwłaszcza chorych i słabych. – Pragnę umacniać w sobie oraz innych miłość do Najświętszego Sakramentu. Jestem wdzięczny za zaufanie, którym mnie Bóg obdarzył i wspomaga na drodze realizacji powołania do kapłaństwa – powiedział kleryk Michał Czyż z parafii NMP Królowej Polski w Nakle nad Notecią.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski