02.04.2022

„Jan Paweł II, wcześniej arcybiskup krakowski, kardynał Karol Wojtyła, przyniósł pobożności maryjnej nowe tchnienie” – cytował autora książek Roberta Panneta bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz uczestniczył w modlitwie różańcowej, zorganizowanej przez Wojowników Maryi. – Przeszliśmy ulicami Bydgoszczy, dziękujemy Matce Najświętszej, że nam przewodzi oraz jest z nami. Przez Jej Niepokalane Serce zawierzam dalszy rozwój wszystkich męskich wspólnot, które działają na terenie naszej diecezji – powiedział.

Modlący się pokonali trasę spod Katedry św. Marcina i Mikołaja do kościoła Miłosierdzia Bożego. – Ona zawsze będzie nas przyprowadzała do Jezusa – powiedział w czasie homilii, dodając, że 17. rocznica  śmierci Jana Pawła II jest dobrym momentem, by spojrzeć na jego duchowość maryjną. – Tuż po wyborze na Stolicę Piotrową, Ojciec Święty wypowiedział takie słowa: „Bałem się przyjąć ten wybór ale zrobiłem to w duchu posłuszeństwa Panu Naszemu Jezusowi Chrystusowi i w całkowitym zaufaniu do Jego Matki, Najświętszej Maryi Panny” – cytował.

Biskup Krzysztof Włodarczyk przypomniał także, że zarówno duchowość, jak i apostolstwo św. Jana Pawła II, zawierało się w słowach „Totus Tuus – cały Twój”. Papież siebie samego i wszystko, czym żył, powierzał z ufnością Maryi, jak syn Matce. Często używał określenia „zawierzenie”. Z kolei włosi mariolog o. Stefano De Fiores stwierdził: „Żaden papież nie przeznaczył tyle miejsca Maryi w katechezie i w wyrażeniach kultu, żaden nie uczynił tyle pielgrzymek do tej geografii łaski, jaką stanowią na całym świecie sanktuaria maryjne, żaden nie poświęcił Matce Bożej tyle razy narodów, kontynentów, Kościoła i całego świata, co Papież Wojtyła” – dodał pasterz diecezji, zachęcając, by trzymać się Tej, która jest najbliżej Jezusa.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz