14.04.2022

„Bez znaczącej relacji z Jezusem nasza służba skazana jest na jałowość” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył w katedrze bydgoskiej Mszy Krzyżma Świętego.

Podczas homilii nawiązał do przesłania papieża Franciszka, które Ojciec Święty wypowiedział w czasie tegorocznego sympozjum o kapłaństwie. Papież – jak zauważył bp Krzysztof Włodarczyk – wymienił cztery postawy, „które nadają solidność osobie kapłana”. – Nazwał je „bliskościami”, ponieważ są one zgodne ze stylem Bożym – powiedział.

Pierwszą z bliskości jest ta względem Boga. – Kapłan jest zaproszony przede wszystkim do pielęgnowania zażyłości z Bogiem, by z tej relacji „czerpać wszystkie siły potrzebne do pełnienia swojej posługi”. Bez znaczącej relacji z Panem Jezusem nasza służba skazana jest na jałowość – mówił bp, nawiązując do wagi modlitwy, sprawowanej liturgii i sakramentów.

Drugą postawą – jak dodał bp Włodarczyk – jest bliskość względem biskupa, związana z posłuszeństwem, które nie posiada znamienia dyscyplinarnego, lecz jest najgłębszą cechą więzi. – Takiej, która łączy nas w komunii. Być posłusznym oznacza nauczyć się słuchać i pamiętać, że nikt nie może twierdzić, iż jest dysponentem woli Bożej, i że można ją zrozumieć tylko poprzez rozeznanie – podkreślił, dodając, że będzie starał się być dla swoich kapłanów ojcem i bratem, który miłuje ich, słucha, przyjmuje, poprawia, pociesza, stara się współpracować oraz, w miarę możliwości, zabiega o ich dobro na płaszczyźnie ludzkiej, duchowej, kapłańskiej i ekonomicznej. Zaraz potem podkreślił, że fundamentalną sprawą pozostaje także stała formacja prezbiterów.

Trzecim wymiarem bliskości, do jakiej nawiązał bp Krzysztof, jest ta między prezbiterami. Bliskość która, podobnie jak posłuszeństwo, nie może być nikomu narzucona z zewnątrz. Czwartą postawą, na którą zwrócił uwagę ordynariusz, jest bliskość z ludźmi.

HOMILIA

W czasie uroczystej liturgii biskup dokonał konsekracji krzyżma świętego, a także poświęcenia olejów chorych i katechumenów. Na zakończenie wręczył nominacje nowym kanonikom. W skład Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej zostali powołani kanonicy gremialni: ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik, ks. Mirosław Pstrągowski oraz honorowi: ks. Ireneusz Kalaczyński, ks. Janusz Konysz, ks. Andrzej Rumocki, ks. dr Janusz Tomczak. – „Przez Chrystusa, z Chrystusem i w Chrystusie” – to słowa, jakie umieściłem na prymicyjnym obrazku. Wszystko inne jest tylko zobowiązującym wezwaniem do gorliwszej posługi dla Kościoła – powiedział ks. kanonik Mirosław Pstrągowski. – Decyzja o nominacji bardzo mnie zaskoczyła. Przyjmuję ją w duchu pokory i służby, zwłaszcza dla Kościoła Bydgoskiego, z którym związana jest większość mojego życia kapłańskiego – dodał ks. kanonik prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik.

Biskup Włodarczyk złożył również życzenia jubilatom, z okazji 65-lecia kapłaństwa: ks. Jerzemu Bunikowskiemu, 50-lecia kapłaństwa: Janowi Andrzejczakowi, ks. Janowi Dzierli, ks. Maciejowi Gutmajerowi, ks. Edmundowi Sikorskiemu, ks. Bogumiłowi Szaremu, ks. Michałowi Kosteckiemu, ks. Franciszkowi Nowakowskiemu, ks. Janowi Tutce, 25-lecia kapłaństwa: Maciejowi Andrzejewskiemu, ks. Henrykowi Dziemińskiemu, ks. Sylwestrowi Warzyńskiemu i ks. Pawłowi Zalewskiemu.

Tekst, nagrania, zdjęcia: Marcin Jarzembowski