17.04.2022

„Z Chrystusa bierze się nasza siła, dlatego bądźmy świadkami Zmartwychwstania” – mówił podczas Wigilii Paschalnej w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk.

Podczas homilii ordynariusz przypomniał, że liturgia tej szczególnej nocy, podkreśla wartość pamięci. Zachęca, by w historii świata zobaczyć działanie Boga. – Dlatego słyszeliśmy opis najważniejszych wydarzeń. Opis stworzenia świata uświadamia nam, że nasze życie jest darem Boga. Przejście przez Morze Czerwone zachęca nas, by na nowo odkryć, jak wiele razy zostaliśmy przez Boga uratowani, ocaleni, wyrwani z niewoli. Czytanie z Księgi Izajasza pozwala nam zrozumieć, do jakich rzeczy Bóg nas zaprasza. List do Rzymian otwiera natomiast przed nami wieczne perspektywy. Chrystus zmartwychwstał i my też zmartwychwstaniemy. Śmierć to nie koniec. Jest inny, lepszy świat, do którego Bóg nas zaprasza – powiedział.

Biskup Włodarczyk dodał, że ostatnie słowo należy do dobra, nie do zła, bo to Jezus zwyciężył grzech, śmierć i szatana. – My nie mamy fałszywej nadziei. Mamy nadzieję prawdziwą, że po nocy walki, nastąpi radosny poranek Zmartwychwstania; że po życiu w bliskości Boga spełnią się słowa zapisane przez św. Pawła „Skoro Chrystus zmartwychwstał i my z Nim zmartwychwstaniemy” – dodał.

Ta nadzieja – jak mówił dalej biskup Krzysztof – wynika z faktu naszej przynależności do Boga, w jaką weszliśmy, przyjmując sakrament Chrztu.

Podczas Wigilii Paschalnej, jedna z osób dorosłych przyjęła chrzest, bierzmowanie i po raz pierwszy w pełni uczestniczyła w Eucharystii, przystępując do Komunii Świętej. – Pan Bóg zawsze był w moim sercu. Jednak z przyczyn ode mnie niezależnych nie przystąpiłem wcześniej do wspomnianych sakramentów. Dzisiaj otrzymuję wiele łask, stając się częścią wspólnoty Kościoła – powiedział Axel Popiela. Podczas tej samej liturgii sakrament chrztu przyjął jego syn. – Bóg ma swoje scenariusze, w których odgrywany zaskakująco piękne role. Papież Franciszek nieustannie przypominam kapłanom, że w naszej posłudze tak ważna jest bliskość. Taka, którą na początku budujemy z Bogiem, a w konsekwencji z drugim człowiekiem. Przygotowując kogoś do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, samemu uczestniczy się w niesamowitej podróży wiary – powiedział ks. Łukasz Krzewiński, który towarzyszył Axelowi.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski