23.04.2022

„Jedyne, co mamy zrobić, to przyjść do Boga z naszymi słabościami” – powiedział w wigilię święta Bożego Miłosierdzia bp Krzysztof Włodarczyk.

W bydgoskiej parafii św. Faustyny Kowalskiej poświęcił on płaskorzeźbę Jezusa Miłosiernego. – Bóg kocha to, co słabe. On czeka na człowieka, jak Ojciec na syna marnotrawnego. Sam Jezus powiedział do św. Faustyny: „Daj Mi całą swoją nędzę, a Moje Miłosierdzie pochłonie ją”. Dzisiaj mówi również i do nas: oddajcie mi swoje grzechy, swoją małość. Nawet jeśli na końcu życia nie będziesz miał lub miała nic, zawsze możesz powiedzieć jak „Dobry Łotr”: Jezu, zawiodłem Cię w tak wielu sprawach, mam puste dłonie, ale wspomnij na mnie, gdy wejdziesz do swego królestwa. Jest więcej niż pewne, że usłyszymy odpowiedź: jeszcze dziś będziesz ze mną w raju – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Jak podkreślił pasterz, przebaczająca miłość Boga jest mocna, stanowcza, rodząca poczucie bezpieczeństwa, jak miłość ojca. – Ta sama przebaczająca miłość, jest jednocześnie subtelna, delikatna, czuła, jak miłość najlepszej matki. Dwie ręce miłosiernego Ojca są również położone na naszych ramionach: ręka ojcowska i ręka matczyna – powiedział bp Włodarczyk, przywołując słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w Krakowie 7 czerwca 1997 roku.

HOMILIA

Poświęconą płaskorzeźbę wykonał dr hab. Karol Badyna. Profesor nadzwyczajny Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w swojej twórczości zajmuje się głównie rzeźbą portretową. Posiada liczne realizacje pomnikowe w Polsce, USA, Izraelu, Portugalii, Niemczech, Singapurze oraz we Włoszech.

PROF. KAROL BADYNA

„To piękny dzień w życiu naszej parafii. Poświęcona płaskorzeźba będzie przez całe nasze życie przypominała nam słowa: Jezu, ufam Tobie!” – powiedział proboszcz parafii św. Faustyny Kowalskiej ks. Krzysztof Kozłowski, dziękując obecnemu autorowi i darczyńcom figury.

Uroczystość, w czasie której bp udzielił również młodzieży sakramentu bierzmowania, zakończyła się uwielbieniem w formie koncertu.

Tekst, nagrania i zdjęcia: Marcin Jarzembowski