26.05.2022

Potrzeba szerszego zainteresowania i przystępnej promocji myśli kard. Josefa Ratzingera/Benedykta XVI, bo wiele osób myśli, że to jest zbyt trudne i tylko dla specjalistów – mówił biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, odnosząc się do działającego w Bydgoszczy Centrum Studiów Ratzingera, które w czerwcu obchodzić będzie 10. rocznicę istnienia. O ośrodku naukowym poświęconym dorobkowi naukowemu emerytowanego papieża rozmawiano podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI w siedzibie Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza – paulistek w Warszawie.

Bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że choć Centrum Studiów Ratzingera, powołane przez Fundację Watykańską J. Ratzinger – Benedykt XVI, działa w Bydgoszczy dopiero od 10 lat, to jednak wykonało i wykonuje nadal bardzo owocną pracę, przybliżając i promując zarówno nauczanie papieża Benedykta XVI, jak i jego wcześniejszy dorobek naukowy.

Dodał, że niewątpliwie Benedykt XVI był jednym z największych teologów spośród zasiadających na Tronie Piotrowym w historii Kościoła. – Jego dorobek naukowy tworzony był przez dziesięciolecia na uniwersytecie, potem w czasie pasterzowania Kościołowi lokalnemu, następnie jako prefekta Kongregacji Nauki Wiary, wreszcie jako papieża Benedykta XVI. A i potem dyskretnie żyjąc, modląc się za Kościół i często używając swojego pióra, dokonuje oceny Kościoła ora zjawisk we współczesnym świecie i przemian dokonujących się zawsze w odniesieniu do Jezusa Chrystusa, który stoi w centrum jego teologii.

Jak zaznaczył bp Artur Miziński, ta niezmiernie cenna i głęboka myśl teologiczna papieża Benedykta może być nam wciąż bliska, a jej rozpowszechnianiu służy właśnie znajdujące się w Bydgoszczy Centrum Studiów Ratzingera.

Więcej TUTAJ.

Źródło: ekai.pl