08.06.2022

„Trzeba być samemu przekonanym w trosce o wychowanie trzeźwościowe każdego pokolenia” – mówił w Górsku bp Krzysztof Włodarczyk. Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki było miejscem Diecezjalnego Kongresu „Ku trzeźwości Narodu”.

Jednym z prelegentów wydarzenia był prof. Krzysztof Wojcieszek, który skupił się na wpływie reklamy i dostępności napojów alkoholowych na rozwój plagi alkoholizmu. Na początku postawił on pytanie: czym jest grzech pijaństwa?

Według głównego autora Narodowego Programu Trzeźwości, trzeba się interesować nie tylko ciężkim, widocznym uzależnieniem, ale tym, co do niego prowadzi. –

Przed uczestnikami swoje wystąpienie zaprezentowała również dr Agnieszka Muzyk, konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Jako wiceprezydent Łomży organizowała główny festyn miejski bez sponsoringu browaru.

Część wykładową, którą poprowadził ks. Wacław Dokurno, diecezjalny moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, zakończył temat Justyny i Pawła Kuczyńskich, współzałożycieli Oazy Dzieci Bożych w archidiecezji gdańskiej. Małżonkowie mówili o oazie dzieci, jako skutecznej formacji do życia w wolności od nałogów.

Zwieńczeniem kongresu była Msza św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Górsku, której przewodniczył biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. – Kiedy kierujemy się Bożą mądrością, jesteśmy posłuszni Bożemu prawu, stajemy się dla innych świadkami. Jesteśmy tymi, którzy wnoszą w codzienność światło. Jesteśmy być może jedyną Biblią, Ewangelią, którą przez spotkanie z nami, ktoś przeczyta – mówił członek Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych i delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie, nawiązując do sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, inspiratora i założyciela Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Tekst, zdjęcia, nagranie homilii: Marcin Jarzembowski