10.08.2022

„Nie żałujcie poświęcenia” – te słowa bł. M. Małgorzaty Szewczyk, współzałożycielki Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej, umieszczono na specjalnych opaskach, które otrzymali uczestnicy Oazy Rodzin, odbywający swoje rekolekcje pod Tatrami.

W ramach „spotkania z żywym Kościołem” odwiedzili oni Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie w Białce Tatrzańskiej. Miejsce to, w którym przebywają mężczyźni, serafitki prowadzą od 1954 roku. Sam dom powstał zaś w 1926 roku. – Dysponujemy 83 miejscami dla naszych podopiecznych. Najstarszy z nich ma 76 lat – mówiła na wstępie s. Karolina Chłopek CMBB.

W latach 2002-2008 dokonano rozbudowy domu i zagospodarowania terenu wokół obiektu. – Witam naszych gości – dodał niepełnosprawny Robert, który oprowadzał przybyłych. Mogli oni zobaczyć zaplecze rehabilitacyjne, a także zajrzeć do poszczególnych mieszkańców. – Część osób, zwłaszcza z niepełnosprawnościami sprzężonymi, nie wstaje z łóżek lub porusza się na wózkach. Naszą rolą jest to, by to miejsce było dla nich domem pod każdym względem – dodała serafitka.

Wśród gości odwiedzających szczególne miejsce na Podhalu był bp Krzysztof Włodarczyk, który nie szczędził sił, by choć przez chwilę zagrać z domownikami w tenisa stołowego. – Dziękujemy za dobro, które dzieje się w tym miejscu – mówił Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie, udzielając błogosławieństwa. – Pracując w tym miejscu, nauczyłam się, czym jest prawdziwa miłość. Dziękuję Bogu za mieszkańców i tych, którzy tu służą. Także za to, że nas odwiedziliście, za wszelkie dobro i modlitwę – podkreśliła s. Karolina Chłopek CMBB.

Rekolekcje dla Oazy Rodzin trzeciego stopnia zostały zorganizowane w Stasikówce k. Poronina przez przedstawicieli diecezji bydgoskiej.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski