14.08.2022

„Ojciec Maksymilian to najpierw świadek człowieczeństwa” – mówił w bydgoskim kościele pod jego wezwaniem bp Krzysztof Włodarczyk.

Wspólnota na Osowej Górze przeżywa jubileusz 50-lecia istnienia ośrodka duszpasterskiego, który powstał w 1972 roku. – Szczególnie przemawia do nas – mówił dalej o świętym bp – swym życiem poświęconym Bogu i człowiekowi, jak również ofiarą, którą złożył na „Golgocie XX wieku”. Staje dziś przed nami wielki patron i orędownik u Boga. Człowiek, który wyprzedzał epokę i nie lękał się stracić swego życia dla Ewangelii oraz swego bliźniego – mówił.

Według Biskupa Bydgoskiego ojciec Maksymilian to najpierw świadek człowieczeństwa.

Na uroczystości przybyli również uczestnicy XXXIII Pielgrzymki Maksymiliańskiej, która wyruszyła z bydgoskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zainicjował ją w 1989 roku śp. ks. kan. Bogdan Jaskólski. – Jestem szczęśliwy i zachwycony św. Maksymilianem, który zaprasza nas do wysiłku. Do tego, by być na maska – powiedział proboszcz parafii NSPJ w Bydgoszczy ks. Krzysztof Buchholz, pod którego przewodnictwem dotarło prawie 300 osób. – Z parafią na Osowej Górze związany jestem od dziecka. Myśląc o patronie, piękne jest to, że oddał życie za brata. Dzisiaj mało kto chce się poświęcać, więc powinniśmy brać z niego przykład – dodał pielgrzym Michał Sosnowski. W kościele nie zabrakło pątników na rowerach, którzy przyjechali z parafii w Sicienku.

Z okazji jubileuszu bp Krzysztof Włodarczyk poświęcił w kruchcie świątyni płaskorzeźbę ceramiczną. Stanowi ona artystyczny wyraz medytacji nad słowem Bożym z Listu do Efezjan. Ordynariusz pobłogosławił również obrazy przedstawiające patronów liturgicznej służby w parafii: św. Tarsycjusza i św. Stanisława Kostki.

Tekst i nagranie: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz