04.11.2022

„Nasza założycielka – Matka Regina Woroniecka – pozostawiła po sobie ciężką pracę, a nade wszystko umiłowanie Eucharystii, kapłaństwa, rodzin i potrzebujących” – powiedziała przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Służebnic Prawdy Bożej Katechetek Rodzin s. Ruth Vadacamurry SCS.

Gościła ona z wizytą w Polsce, wizytując dwie placówki prowadzone przez siostry w Bydgoszczy. Są nimi Dom Księży Emerytów św. Jana Pawła II oraz rezydencja biskupa bydgoskiego. – Zaplanowano również spotkania w Warszawie, Poznaniu, Grudziądzu – śladami Matki Reginy Woronieckiej. To także czas rozmów na temat rozpoczęcia jej procesu beatyfikacyjnego i rozwoju wspólnot w naszej diecezji – powiedział ks. prałat Wojciech Przybyła.

To dzięki staraniom dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej i ówczesnego ordynariusza bp. Jana Tyrawy, siostry zamieszkały w Bydgoszczy. – Służymy w północnych i południowych Indiach, prowadząc działania na rzecz kobiet, dziewcząt, a także wykluczonych społecznie. Nasza ewangelizacja odbywa się w ścisłej współpracy z biskupem Mysore, gdzie znajduje się źródło naszej zgromadzenia – dodała s. Ruth Vadacamurry SCS.

W Indiach pracuje 120 sióstr, a w Europie 18 – 12 w diecezjach niemieckich i 6 w diecezji bydgoskiej. – Służebnice Prawdy Bożej są z naszą Caritas, ofiarowując czas potrzebującym w Centrum Pomocy „Betlejem”, za co bardzo im dziękujemy – dodał ks. prałat Wojciech Przybyła. – Jestem szczęśliwa i zadowolona, że mogłam być w Polsce – powiedziała przełożona generalna.

Matka Regina Woroniecka urodziła się 12 września 1921 r. w Bydgoszczy. W 1943 r. wstąpiła do Zakonu Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, gdzie po ukończeniu formacji podjęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, uzyskując tytuł magistra filologii romańskiej i archeologii.

W 1969 r. poprosiła o możliwość wyjazdu na misje. Została posłana do Grecji, gdzie pracowała do 1971 r. wśród ubogiej ludności Aten. Na krótki czas dojechała także do osady polskiej w Turcji, gdzie mimo grożącego niebezpieczeństwa, razem z polskim kapłanem podjęła „ukrytą” posługę duszpasterską. Następnie siostra zwróciła się z prośbą o wyjazd do Indii. Tam najpierw podjęła pracę wśród najuboższych w miejscowości Prakashpalayam. Podczas posługi wśród zaniedbanych rodzin chrześcijańskich postanowiła za swój priorytet (później charyzmat zgromadzenia) uczynić ewangelizację w rodzinach.

W 1977 r. Matka Regina zdecydowała się pozostać na stałe w Indiach i utworzyła w Mariapura, w diecezji Mysore, nowe zgromadzenie o charakterze narodowym. Zgromadzenie Satyaseva Catechist Sisters of the Families uzyskało aprobatę Kościoła.

Działalność apostolska zgromadzenia obejmuje w pierwszej kolejności duszpasterstwo, katechizację i niesienie pomocy duchowej rodzinom. Siostry angażują się w edukację i wychowanie dzieci, pracując z młodzieżą w szkołach i parafiach.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski