15.12.2022

„Zginamy swoje kolana przed Tobą, by zawierzyć naszą posługę dla dobra tej diecezji. Wszystkich, którzy tutaj żyją, cały Kościół Bydgoski” – mówił przed Najświętszym Sakramentem bp Krzysztof Włodarczyk.

Kaplica Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej była miejscem adoracji i modlitwy księży dziekanów i wicedziekanów. Wybory zostały przeprowadzone w 19 dekanatach. Kapłani swoje urzędy zaczną pełnić od 1 stycznia 2023 roku. – Otwieramy serca na dary, które są nam potrzebne, by jak najlepiej wypełnić drogę powołania. Napełnij nas Panie odwagą do dawania świadectwa wiary. Ty wszystko możesz. Dla Ciebie nie ma rzeczy niemożliwych – mówił biskup Krzysztof Włodarczyk.

Podziękował on jednocześnie księżom, którzy 31 zakończą pełnienie dotychczasowych obowiązków. – Pełnienie urzędu dziekana jest przede wszystkim służbą. Jako kapłani, na co zwrócił uwagę nasz ojciec diecezji, mamy dbać o nasz Kościół i go ożywiać. Dziekan to ojciec, a nade wszystko sługa wobec tych wszystkich, których Pan Bóg stawia na naszej drodze – dodał ks. Sławomir Bar CM.

Proboszcz bazyliki św. Wincentego a Paulo został wybrany dziekanem Dekanatu Bydgoszcz II. – Moim zadaniem będzie także umiejętne budowanie życia wspólnotowego, otwartego na siebie nawzajem, zauważanie tych najsłabszych i ich przyciągania do Boga. Chodzi o to, byśmy byli dobrymi i świętymi kapłanami, którzy jednoczą, wspierają wiernych, są po prostu dla nich nadzieją – powiedział ks. Bar CM.

Urząd dziekana, czyli wikariusza okręgowego, nie jest godnością, ale funkcją administracyjną. Dziekan stoi na czele dekanatu, który jest okręgiem terytorialnym w obrębie diecezji, utworzonym z kilku sąsiadujących ze sobą parafii. Dziekan jest reprezentantem duchownych wchodzącym w skład dekanatu. Jest również reprezentantem biskupa w diecezji, a sam proboszczem jednej z parafii. Do jego uprawnień i obowiązków należy: popieranie i koordynowanie w dekanacie wspólnej działalności duszpasterskiej; czuwanie nad tym, by duchowni jego dekanatu prowadzili życie odpowiadające ich stanowi i pilnie wypełniali swoje obowiązki; czuwanie nad kultem Bożym w dekanacie, sprawowaniem liturgii, udzielaniem sakramentów, prowadzeniem ksiąg parafialnych, a także zarządzaniem majątkiem kościelnym. Prawo upoważnia go do wizytowania parafii swego okręgu w sposób określony przez biskupa diecezjalnego. Bierze też udział w konferencjach dziekańskich z biskupem i przekazuje proboszczom swego dekanatu zarządzenia biskupie i troszczy się o ich realizację; przewodniczy również konferencjom dekanalnym.

Wybrani dziekani oraz wicedziekani będą swoje urzędy pełnili przez pięć lat.

Dekanat Białe Błota: ks. kan. Ireneusz Kalaczyński (dziekan), ks. Krzysztof Grzywiński (wicedziekan)

Dekanat Bydgoszcz I: ks. kan. Janusz Konysz (dziekan), ks. kan. Tadeusz Putz (wicedziekan)

Dekanat Bydgoszcz II: ks. Sławomir Bar CM (dziekan), ks. Krzysztof Buchholz (wicedziekan)

Dekanat Bydgoszcz III: ks. prałat Andrzej Kłosiński (dziekan), ks. kan. Piotr Raszka (wicedziekan)