Wielki Czwartek – 06.04.2023

„Dziękuję za możliwość spotkania w tym świętym czasie wchodzenia w Triduum Paschalne” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, który odwiedził Dom Księży Emerytów Diecezji Bydgoskiej.

Była to okazja do rozmów z tymi, którzy przez wiele lat służyli lokalnemu Kościołowi. – Życzę, by był to czas spotkania z Ukrzyżowanym i Zmartwychwstałym. Z tej ofiary czerpiemy, by kochać Pana Boga i drugiego człowieka – dodał bp Krzysztof Włodarczyk.

Przy stole zasiadł także bp senior Jan Tyrawa, który w tym roku obchodzić będzie 50. rocznicę święceń. – Chciałbym wyrazić wdzięczność za tę biskupią posługę, troskę o dobro tej diecezji, trud, dzielenie się potencjałem zarówno duchowym jak i intelektualnym – dodał bp Włodarczyk, kierując słowa do biskupa seniora.

Jubilat poprosił księży, by nie wstydzili się swojej tożsamości. Zwłaszcza w świecie, w którym są kierowane liczne ataki w stronę Kościoła, św. Jana Pawła II, poszczególnych kapłanów. – One są wyrazem pewnej filozofii życia. Mamy do czynienia ze spotkaniem chrześcijaństwa oraz ateizmu, który polega na prymitywnym antyklerykalizmie. Jaka może być nasza odpowiedź? Nie możemy się wstydzić chrześcijaństwa – mówił.

W imieniu mieszkańców domu życzenia złożył ks. prałat Wojciech Przybyła. – Jezus zaraz po swoim zmartwychwstaniu powiedział: „Pokój wam!” I tego pokoju w sercu i kapłańskim życiu życzę – mówił. – Dzisiaj wieczorem we wszystkich świątyniach sprawowana będzie Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Przeniesiemy się duchem do Wieczernika. My, siostry posługujące w tym domu, rozumiemy ważność tego dnia w waszym życiu. Niech Chrystus, Najwyższy i Wieczny Kapłan, będzie waszym wzorem i najlepszym opiekunem – dodały Siostry Satyaseva, Katechetki Rodzin (SCS) Służebnice Prawdy Bożej.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski