Wielka Sobota – 08.04.2023

„Trwając w ciszy Wielkiej Soboty, otwierajmy się na łaskę Boga i pragnijmy doświadczenia Jego obecności w codziennych troskach i zmaganiach” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Przy pustym tabernakulum i Grobie Pańskim kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy trwali w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy na Ciemnej Jutrzni, czyli na modlitwie brewiarzowej o specjalnej, dostosowanej do dni Triduum, treści. Ciemna Jutrznia wiąże się ze starym, sięgającym średniowiecza zwyczajem zapalania i gaszenia świec. Po każdym psalmie diakon gasił jedną z nich, a ostatnią schował za ołtarz, by „nastąpiła ciemność”.

W czasie porannych rozważań odczytano starożytną homilię na Świętą i Wielką Sobotę. Zaraz na jej początku padają słowa: „Co się stało? Wielka cisza spowiła ziemię; wielka na niej cisza i pustka. Cisza wielka, bo Król zasnął”. – Usłyszeliśmy jedną z najpiękniejszych homilii, która wyjaśnia nam, co się teraz dzieje, dzisiaj – mówił ks. prałat Grzegorz Nowak, tłumacząc wymowę tekstu.

Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy przywołał m.in. słowa św. Josemarii Escrivy z rozważań Drogi Krzyżowej. „Jakże zazdrościmy Józefowi z Arymatei i Nikodemowi! Jakże byśmy chcieli być tam obecni, żeby zatroszczyć się z największą pobożnością o ciało Pana! Razem z nimi będę wstępował do stóp Krzyża, przylgnę do zimnego ciała, do zwłok Chrystusa, ogniem mojej miłości… Gwoździe usunę moimi atakami zadośćuczynienia i moimi umartwieniami. Owinę Go w nowe prześcieradło mojego czystego życia i pogrzebię Go w moim sercu jak w żywej skale, z której nikt mi go nie będzie mógł wyrwać. Tam – Panie Jezu – możesz spoczywać!”. – To bardzo przejmujące pragnienie. Niech te słowa towarzyszą nam dzisiaj, gdy będziemy wpatrywać się w Grób Pański – dodał ks. prałat Grzegorz Nowak.

Podczas Ciemnej Jutrzni śpiewała schola Cantemus Domino Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej im. bł. Carlo Acutisa.

Tekst, nagranie, zdjęcia: Marcin Jarzembowski