14.04.2023

„W czasie radości paschalnej – zwycięstwa Jezusa nad grzechem, śmiercią i szatanem – patrzymy na odejście kapłana przez światło zmartwychwstania” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył uroczystościom pogrzebowym śp. ks. kan. Narcyza Wojnowskiego.

Emerytowany kapłan diecezji bydgoskiej, w latach 1993-2007 proboszcz bydgoskiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Siernieczku, zmarł w Wielki Czwartek. – Ksiądz Narcyz nie spodziewał się, że zakończy swe życie w tak szczególnym dniu – mówił proboszcz ks. Janusz Tusk. – Kiedy odchodzi ktoś bliski, czujemy osamotnienie – dodał.

Ksiądz Narcyz Wojnowski urodził się 10 sierpnia 1938 roku w Bydgoszczy. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1956 roku, wstąpił w 1957 roku do seminarium duchownego w Gnieźnie. Święcenia diakonatu przyjął 29 czerwca 1962 roku, a prezbiteratu 7 czerwca 1963 roku.

Jako wikariusz pracował w parafiach: św. Mikołaja w Witkowie, Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Toruniu-Podgórzu, Zwiastowania NMP w Inowrocławiu, św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Solcu Kujawskim, Świętej Trójcy w Bydgoszczy, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy. Był także rektorem kościoła Wniebowzięcia NMP w Bydgoszczy.

Został mianowany kanonikiem przy bydgoskiej farze 25 marca 1994 roku oraz kanonikiem Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej w 2007 roku. Pełnił m.in. posługę duszpasterza rzemieślników oraz asystenta Akcji Katolickiej.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski