03.05.2023

„Ta Msza św. jest dla mnie czasem zawierzenia, że wszystko będzie dobrze” – powiedział uczeń VI LO w Bydgoszczy Bartosz Choiński. Bazylika Królowej Męczenników była miejscem modlitwy w intencji maturzystów.

To inicjatywa Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”. – Każdy z nas, na różnych etapach życia, zdaje egzaminy – potwierdzające umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nami Boża Opatrzność. Swoje egzaminy zdawali nasi przodkowie w uchwaleniu Konstytucji 3 maja. Inne zdawali ci, którzy musieli bronić jej zasad w czasie zaborów, drugiej wojny światowej i komunizmu. W końcu przychodzi czas na nas – czy jesteśmy gotowi stawić czoła wyzwaniom, wyborom dalszej edukacji, życiowego powołania, wierności zasadom, jakie wynieśliśmy z domu? – pytał ks. Piotr Wachowski.

Diecezjalny duszpasterz akademicki podkreślił, że właśnie matura jest tego sprawdzianem. – Czy liczą się tylko punkty i procenty na arkuszu egzaminacyjnym, czy coś więcej – jakaś postawa człowieka dorosłego, dojrzałego? Zawierzmy dziś wszystko Matce Bożej. Tak czynili mądrzy ludzie przed nami. Bądźmy ich uczniami – dodał ks. Piotr Wachowski. – Po ludzku starałem się jak najlepiej przygotować do tego egzaminu. Teraz, w wieczór przed rozpoczęciem matury, pozostaje mi wszystko oddać Bogu. Mam nadzieję, że doda mi sił. Na tej Eucharystii proszę również o wsparcie Ducha Świętego, by podczas egzaminów zsyłał mi dar wiedzy – podkreślił Bartosz Choiński, który chce studiować stomatologię.

Podczas Mszy św. kazanie wygłosił ks. Henryk Stippa. – By dobrze rozumieć, co znaczy królowanie Maryi, musimy spojrzeć na całe Jej życie – począwszy od sceny zwiastowania, kończąc na scenie spod krzyża. Maryja jako Królowa najpierw uczy nas otwartości na wolę Boga. Pokazuje, jak swoim fiat przeciwstawia się własnym planom i marzeniom. Maryja jako Królowa uczy, jak porzucać to, co dla nas nęcące, bo może bardziej wygodne, a wybierać to, co bardziej słuszne. Maryja jako Królowa uczy nas podejmować odpowiedzialne wybory, dalekie od egoizmu, czy pożądań chwili. Maryja jako Królowa uczy wierności i stałości w wierze, pomimo przeciwności życia. Maryja jako Królowa pokazuje, jak być człowiekiem zawierzenia – mówił diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Kolejna Msza św. w intencji maturzystów zostanie odprawiona w tym samym miejscu – 7 maja – o godz. 20.00

Trwa również „Duchowa Adopcja Maturzysty”. To akcja skierowana do przyszłych absolwentów szkół średnich. Młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Bydgoskiej będzie modliła się do 31 maja Koronką do Miłosierdzia Bożego w ich intencji.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz