22.06.2023

We wtorek, 20 czerwca, zmarł ks. Tomasz Borowski SAC, pallotyn pracujący w bydgoskim Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej (ul. Ogrody 18).

Pożegnanie zmarłego kapłana w kościele na Wyżynach odbędzie się w niedzielę, 25 czerwca, podczas Mszy św. o godz. 14.00.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek, 26 czerwca, modlitwą różańcową o godz. 11.00 w parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku (ul. Bł. ks. Franciszka Rogaczewskiego 55). Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczyć będzie ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk. Dalsze ceremonie na Cmentarzu św. Franciszka w Gdańsku (ul. Kartuska 238).

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…

Ks. Tomasz Borowski SAC (1969 – 2023), duszpasterz parafialny, kapelan szpitala i rekolekcjonista

Urodził się 1 stycznia 1969 r. w Gdańsku. Jego rodzicami byli: Tadeusz, inżynier w Stoczni Gdańskiej i Krystyna zd. Karczyńska. Dwa miesiące później, w parafii Świętej Rodziny na Stogach otrzymał sakrament Chrztu Świętego. Wychowywał się w gronie czworga rodzeństwa: siostry Izabeli i trzech braci – Jarosława, Marka (który również został kapłanem) i Macieja. Kiedy miał 15 lat zmarła mu mama, a jego tata powtórnie ożenił się z Krystyną Żelaniec zd. Walentynowicz, która z wielkim oddaniem i poświęceniem zajęła się wychowaniem osieroconych dzieci.

Rodzina Borowskich żyła Bogiem i była oddana Kościołowi i jego sprawom, o czym świadczył Tomasz w swoim życiorysie z 1987 r.: „Moja wiara w Boga od Chrztu Świętego rozwijała się w rodzinie głęboko katolickiej, w rodzinie, w której na pierwszym miejscu był zawsze Bóg. Klimat ogniska domowego zawsze był pełny miłości rodziców do Boga i do nas dzieci. Moja mama pierwsza uczyła mnie o Bogu, zaprowadziła na katechizację, dzięki mamie stawiałem pierwsze kroki w kierunku Boga”.

W Gdańsku, w parafii Chrystusa Króla, dokąd przeprowadzili się jego rodzice, Tomasz przyjął w 1983 r. Sakrament Bierzmowania. W tym środowisku kończył szkołę podstawową i I Liceum Ogólnokształcące. Przy pallotyńskim kościele św. Elżbiety w Gdańsku był ministrantem; tu również uczęszczał na katechizację. Był też uczestnikiem II i III Gdańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Po uzyskaniu matury w 1987 r. podjął decyzję o wstąpieniu do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni). Myśl o poświęceniu się na wyłączną służbę Bogu dojrzewała w nim od dawna, co zaznaczył też w biogramie: „o kapłaństwie myślałem już w szkole podstawowej”. Formację nowicjacką rozpoczął we wrześniu tr. w Ząbkowicach Śląskich i zakończył ją złożeniem pierwszej konsekracji na ręce ks. prowincjała Czesława Parzyszka SAC. Dokonało się to 29 września 1989 r. w Ołtarzewie. Natomiast wieczną konsekrację w Stowarzyszeniu składał 8 września 1994 r. w Wadowicach na Kopcu – na ręce ks. prowincjała Mieczysława Olecha SAC. W Ołtarzewie w latach 1988-95 studiował filozofię i teologię oraz przyjął święcenia kapłańskie – 6 maja 1995 r. – z rąk kard. Józefa Glempa Prymasa Polski.

Po święceniach pracował jako wikariusz w duszpasterstwie parafialnym w Berezie Kartuskiej na Białorusi (sierpień – październik 1995), Ząbkowicach Śląskich (1995-96), Chełmnie (1996-98), Kisielicach (1998-99), Poznaniu (1999-2003; pełnił tu też funkcję duszpasterza akademickiego), Sosnowcu (2003-04), Sucharach (2005) i Przedborowej (2005-09). W latach 2009-13 pełnił funkcję kapelana szpitala w Szczecinie, a następnie zaangażowany był w prowadzenie rekolekcji, mieszkając odtąd w pallotyńskich domach w Sucharach (2013-15), Warszawie (do przy ul. Pszczyńskiej 2015-21), Łodzi (2021) i Poznaniu (2021).

W 2021 r. zdecydował się na przejście do diecezji bydgoskiej. Po otrzymaniu indultu odejścia ze Stowarzyszenia rozpoczął okres próby w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy (ul. Ogrody 18). We wrześniu 2022 r. rozpoznano u niego chorobę nowotworową, która postępowała nieubłaganie. Ks. Tomasz zmarł 20 czerwca 2023 r. o godz. 22.47 w domu parafialnym, w swoim pokoju, w obecności brata ks. Marka Borowskiego, zaopatrzony sakramentami świętymi.

Zasadniczym rysem działalności apostolskiej ks. Tomasza była praca na stanowisku wikariusza w duszpasterstwie parafialnym, a w późniejszym okresie życia pełnił funkcję kapelana szpitala i prowadził rekolekcje i misje parafialne. Ks. Tomasz z pasją szerzył apostolstwo Bożego miłosierdzia i przybliżał ludziom orędzie fatimskie. Był solidny w wykonywanej pracy kapłańskiej, chętnie podejmował się różnych zajęć i całym sercem angażował się w każdą pracę. Okazywał wszystkim serdeczność i życzliwość. Postrzegano go często jako człowieka o dobrym sercu i wielkim darze pracowitości. Był stanowczy i wytrwały do końca w swoich postanowieniach.

Oprac. ks. Stanisław Tylus SAC