20.08.2023

„Siły słabną, ale meta się przybliża” – powiedział ks. Piotr Wachowski, znajdujący się na 263 kilometrze IV Biegowej Pielgrzymki Sztafetowej z Bydgoszczy na Jasną Górę.

Diecezjalny duszpasterz akademicki dodał, że „do Mamy zawsze warto przybywać, o każdym czasie i każdej formie”. – To dla Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”, które organizuje to wydarzenie jest połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli modlitwy z integracją i zachętą wszystkich, którzy zwłaszcza w sportowy sposób, chcą się wykazać, ukazując przy tym swoją troskę o zdrowie – dodał ks. Piotr Wachowski.

Uczestnicy wystartowali 19 sierpnia spod bydgoskiej Bazyliki Królowej Męczenników. Każdy z nich miał do pokonania minimum 10 kilometrów. – Podczas drogi przekazujemy sobie „pałeczkę”, którą jest różaniec. Biegacz podczas etapu proszony jest o odmówienie dziesiątki w intencjach własnych oraz ogólnej pielgrzymki. Te własne są niejednokrotnie wzruszające, bo wypowiadane na głos, poddane całej wspólnocie, a dotyczące relacji rodzinnych, czy małżeńskich – mówi ks. Piotr Wachowski, dodając, że biegacze proszą również o pokój na Ukrainie.

W tym samym czasie, jadący za zawodnikiem oznakowany camper zapewniał ochronę biegaczowi i innym uczestnikom ruchu drogowego. – Biegliśmy m.in. przez tereny diecezji włocławskiej, natrafiając na miejsca przygotowujące się do przyjęcia Matki Bożej w kopii Jej cudownego obrazu. Osoby, które mijaliśmy, widziały, że nie jest to żaden maraton, ale pielgrzymka – podkreślił ks. Piotr Wachowski, odpowiedzialny również za duszpasterstwo w diecezji bydgoskiej.

Tym razem udział w biegowej pielgrzymce zadeklarowało 35 osób. Niektóre z nich pokonały kilka etapów. – To dla mnie połączenie pielgrzymowania z pasją do biegania. To czas, w którym z nikim się nie ścigam, nie traktuję go, jak zawodów, a każdy konkretny odcinek pokonuję z modlitwą w określonej intencji. W 35 godzin pokonujemy 320 kilometrów, mając wspólny cel, jakim jest spotkanie z Mamą – podsumował uczestnik i organizator Paweł Niedbalski.

Pielgrzymi dobiegają do celu – na Jasną Górę – dzisiaj, czyli w niedzielę, 20 sierpnia. Zwieńczeniem pielgrzymki będzie Msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 20:00 oraz uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim o godz. 21:00. Link do transmisji TUTAJ.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz i Paweł Niedbalski