08.12.2023

„Dzięki fenomenalnemu dziełu, jakim jest Radio Maryja, rodzi się poczucie uczestnictwa w wielkiej rodzinie” – podkreślił bp Krzysztof Włodarczyk. Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy była miejscem, w którym dziękowano za 32 lata katolickiego głosu w przestrzeni medialnej.

Biskup zauważył, że na falach rozgłośni odbywają się dyskusje, wymiany myśli, niekiedy trudne, bo i czasy są niełatwe i przybywa problemów do rozwiązania, ale „każda rozmowa choćby niedokończona, jednoczy ludzi”.

Ordynariusz diecezji podziękował założycielowi oraz dyrektorowi Radia Maryja – o. dr. Tadeuszowi Rydzykowi CSsR – a także wszystkim współpracownikom „za miłość do Matki Najświętszej, dzięki której w tysiącach polskich dłoni codziennie z wielką czcią przesuwane są paciorki różańca. Za miłość do ¬Kościoła, która sprawia, że w tylu domach rozbrzmiewa katolicki głos”. – Za miłość do ojczyzny, która uczy nas żarliwego patriotyzmu. Dziękujemy za budowanie wspólnoty, jaką jest Rodzina Radia Maryja – powiedział.

Miał na myśli słuchaczy, którzy – jak zauważył biskup – nie stanowią typowej publiczności mediów masowych. – Przeciwnie, Rodzinie Radia Maryja możemy przypi¬sać liczne cechy wspólnoty. Więź łącząca członków tej społeczności nie ogranicza się do samego słuchania radia. Słuchacze się z nim identyfikują, a poprzez to utożsamiają się z innymi odbiorcami. Jedność tej rodziny wynika z tego, że jej członkowie przestrzegają tych samych wartości, które – jak dodał – są umocowane w tradycji.

Biskup Krzysztof Włodarczyk zaznaczył, że przestrzeganie tych samych norm oraz wartości daje uczestnikom poczu¬cie bezpieczeństwa. – Świat, w którym uczestniczą, jest oswojony, dobrze znany i przewidywalny. W takim świecie mogą oni bez skrępowania dawać wyraz swoim przekonaniom. Panuje tu przyjazna, zgodna atmosfera, a rela¬cje pomiędzy ludźmi mają charakter osobowy – dodał.

Biskup nawiązał również do hasła roku duszpasterskiego – „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”, a także wskazał na Maryję, która jest pierwowzorem wiary, miłości, a także doskonałego zjednoczenia z Chrystusem.

W Bydgoszczy byli obecni redemptoryści z dyrektorem o. dr. Tadeuszem Rydzykiem CSsR, kapłani, siostry zakonne, parlamentarzyści i wierni. – Ogromne dzięki za wszystko kochani. Za to, że możemy tu być – u Matki Bożej Pięknej Miłości – mówił dyrektor, przypominając historię powstania rozgłośni. – Tak powstają wielkie sprawy – słuchać – Duch Święty nam podpowiada – dodał.

Jak wam dziękować? – pytał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR – Mogę powiedzieć jedno, codziennie modlę się za żywych oraz zmarłych. Modlimy się za siebie, a On działa. Bierze nas takimi, jakimi jesteśmy, posługuje się nami i buduje wielkie rzeczy – dodał.

Redemptorysta podziękował za otwartość m.in. władzom zakonu, a także obecnym parlamentarzystom – Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu i Bartoszowi Kownackiemu. – Polska będzie, jak będziemy wierni Bogu. Twardo po ziemi – to jest realizm chrześcijański – i wiemy dokąd idziemy. I nigdy – ani w lewo, ani w żadną inną stronę – prosto, będzie wszystko. Nawet gdybyśmy gospodarczo upadli, gdybyśmy byli biedni, ważne, żeby był duch. I wtedy wszystko się odnowi. Tego życzę politykom. To jest służba ważna, służyć Polsce, narodowi. Z Bogiem dacie radę – dodał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie swojego programu 8 grudnia 1991 roku z dwóch nadajników w Toruniu i Bydgoszczy.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski