07.01.2024

Kaplica bydgoskiego kościoła św. Maksymiliana Kolbego była miejscem nieszporów kapłańskich z okazji święta patronalnego moderatorów Ruchu Światło-Życie.

Liturgii w Niedzielę Chrztu Pańskiego, która zjednoczyła duchownych zaangażowanych w dzieło oazy, przewodniczył ks. Szymon Lewandowski, odpowiedzialny za wspólnotę młodzieżową „Oaza u Maksa” i rejon IA „Osowa Góra” Domowego Kościoła. – Ksiądz Franciszek Blachnicki odnosząc się do wydarzenia Chrztu Pańskiego, poucza kapłanów, by przeżywali siebie nie tylko na płaszczyźnie władzy i reprezentowania Chrystusa wobec całego Kościoła, tej pozycji bycia przewodnikiem – mówił ks. Szymon Lewandowski.

Ksiądz Lewandowski dodał, że żadnego z kapłanów nie przestaje obowiązywać dynamika związana z sakramentem chrztu świętego. – To znaczy skierowanie do Chrystusa – mówił, zwracając dalej uwagę na postawę służby. – Słowo, które dzisiaj słyszymy, ukazuje Pana Jezusa jako Chrystusa sługę. Obraz ten stanowi centrum duchowości ruchu i określa pewien ideał formacyjny – powiedział ks. Paweł Rybka.

Moderator diecezjalny zauważył, że powołanie każdego członka Ruchu Światło-Życie, zwłaszcza kapłanów posługujących wspólnocie, polega na uczestnictwie w namaszczeniu Duchem Świętym dla dzieła ewangelizacji, wyzwolenia i budowania wspólnoty Kościoła. – Przyjęcie postawy Chrystusa sługi, poprzez świadome życie w namaszczeniu Jego Duchem, zapewnia wewnętrzną i dynamiczną jedność w mocy bezinteresownej służby, zgodnie z planem Ojca – dodał ks. Paweł Rybka.

W modlitwie uczestniczył biskup diecezjalny Krzysztof Włodarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie. „Życie najbliższych uczniów Jezusa, do grona których jesteśmy powołani, składa się z konkretnej miłości, czyli służby i dyspozycyjności; to życie bez przestrzeni zamkniętych i własności prywatnych, dla własnej wygody” – cytował papieża Franciszka. – Te dwa słowa – służba i dyspozycyjność, najpierw dla Jezusa – są dla nas wyraźnym wezwaniem – mówił bp, udzielając zebranym błogosławieństwa.

Na koniec duszpasterze odmówili Akt oddania Chrystusowi Słudze, ułożony w 1986 roku przez sługę Bożego i założyciela ruchu ks. Franciszka Blachnickiego. W modlitwie uczestniczyły również osoby świeckie związane z Ruchem Światło-Życie.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski