30.01.2024

„Marzyłem o karierze sportowca, ale spotkałem na drodze księdza, który zafascynował mnie swoją postawą. Pomyślałem wówczas, że chciałbym do niego być podobny” – powiedział biskup Krzysztof Włodarczyk, który spotkał się z uczniami szóstej i siódmej klasy.

Przedstawiciele SP nr 18 w Bydgoszczy w ramach diecezjalnego projektu katechetycznego „Od lat 20 diecezję bydgoską mamy i na 5+ wszyscy ją znamy” nawiedzili Katedrę św. Marcina i Mikołaja. –To nasze ostatnie zadanie, które dotyczy osoby księdza biskupa, jego pracy duszpasterskiej. Chcielibyśmy bliżej go poznać i zadać kilka pytań – powiedziała katechetka Izabela Cedro-Ciborska.

Projekt powstał w oparciu o przewodnik propozycji duszpasterskich na czas nowenny i przygotowań na 20-lecie diecezji. Do udziału zostali zaproszeni nauczyciele religii wraz z uczniami. – Dziękuję za możliwość spotkania. Mury tej świątyni były świadkami wielu wydarzeń duchowych i historycznych. Zwłaszcza cudów za przyczyną Matki Pięknej Miłości, patronki miejsca i diecezji. Chciałbym was poznać – mówił bp Krzysztof Włodarczyk, witając się z młodzieżą.

Ordynariusz został zapytany m.in. o zawołanie biskupie, znaczenie herbu, czy powołanie. – Na pewno to niezasłużony dar. Z inicjatywą wychodzi Pan Jezus, a ja staram się na nią jak najlepiej odpowiadać. Zgodziłem się i powiedziałem amen – mówił, odpowiadając dalej, jakim autem jeździ oraz co lubi robić w wolnym czasie. – Jeśli jest, to najchętniej lubię spacerować lub sięgać do lektury, muzyki, czy telewizji – mówił. – Jakie wyzwania stoją przed Kościołem Bydgoskim? – pytała katechetka Izabela Cedro-Ciborska. – Wciąż zastanawiam się, jak dotrzeć do młodych, jak rozmawiać z tymi, którzy wypisują się z katechezy. To problem złożony, ale kluczem jest spotkanie. To także interesowanie się sprawami wiary, słuchanie i nieustanna ewangelizacja – dodał bp Włodarczyk.

Przed spotkaniem z biskupem, proboszcz katedry – ks. infułat Stanisław Kotowski – oprowadził obecnych po świątyni, kreśląc historię miejsca oraz osób, zwracając przy tym uwagę na najważniejsze wydarzenia w jej historii.

Autorkami projektu są: katechetka Katarzyna Dobosz i wolontariuszka Szkolnego Koła Caritas Maja Dobosz z SP nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią; opiekunami merytorycznymi dyrektor Wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik i doradca metodyczny Aleksandra Cieszyńska.

Wśród jego celów pomysłodawcy wymienili: przygotowanie dzieci i młodzieży do obchodów 20-lecia diecezji bydgoskiej, integrację z lokalnym Kościołem, poznanie parafii oraz działających na jej terenie instytucji chrześcijańskich, kształtowanie w uczniach poczucia przynależności do swojej diecezji oraz parafii, a także zaproszenie i zachęcenie uczestników projektu do wspólnego przygotowywania się do obchodów 20-lecia i przeżywania czasu nowenny.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print