04.02.2024

„Każda choroba pobudza człowieka do głębszej refleksji nad rzeczywistością śmierci, prowadzi często do niepokoju, zamknięcia w sobie, czasem nawet do rozpaczy i buntu przeciw Bogu. Może stanowić jednak drogę ku większej dojrzałości, może pomóc lepiej rozeznać to, co istotne, wartościowe” – mówił w bydgoskim Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka bp Krzysztof Włodarczyk.

Przewodniczył on Mszy św. w szpitalnej kaplicy św. Michała Archanioła z okazji Światowego Dnia Chorego. – Bardzo cenimy sobie zdrowie. W składanych życzeniach najczęściej pojawia się właśnie życzenie zdrowia, bo – jak to wiele osób mówi – gdy ono będzie, to z innymi rzeczami też sobie poradzimy. Słusznie, że tego pragniemy, jednak nie można się skupiać tylko i wyłącznie na sobie, na zdrowiu. Mimo życzeń, najważniejsze jest jednak zbawienie – mówił bp Włodarczyk.

Nie przeszkadza to jednak – jak stwierdził bp – by dbać o zdrowie, a w chwili choroby zabiegać o jego odzyskanie. Następnie postawił pytanie: w jaki sposób dziś przyjść do Jezusa ze swoją chorobą cielesną czy duchową, podkreślając, że odpowiedź daje wiara. – To właśnie sakramenty Kościoła są teraz kontynuacją dzieł Pana Jezusa. Są mocami, by nas leczyć z ran, grzechu i udzielać nowego życia – powiedział.

Według biskupa choroba duchowa, czyli grzech, jego skutki, czy wszelkiego rodzaju choroba ciała powinny prowadzić człowieka do Jezusa, który ma nie tylko moc uzdrawiania, ale także przebaczenia. – Choroba i cierpienie należą do podstawowych problemów życia ludzkiego. Poddają to życie próbie. Człowiek doświadcza wówczas swojej niemocy i ograniczeń – stwierdził, mówiąc, że każda choroba powinna kierować do szukania Boga, powrotu do Niego. – Zatem stają przed nami kolejne pytania: czy sami korzystamy z pomocy lekarza, którym jest Chrystus, czy dotkniętym w różnoraki sposób chorobą, ukazujemy sens spotkania z Nim w sakramentach? – pytał.

Spotkanie modlitewne było okazją do podziękowania wszystkim pracownikom centrum za ich służbę na rzecz drugiego człowieka. – Światowy Dzień Chorego ustanowiony został przez św. Jana Pawła II w 1992 roku, w 75. rocznicę objawień fatimskich. Gromadzimy się z wami drodzy chorzy, byście poczuli, że nigdy w tym trudnym doświadczeniu nie jesteście sami. Jak mówi nam papież Franciszek, człowiek jest zawsze od kogoś zależny na każdym etapie życia, tym bardziej choroby – mówił kapelan centrum, salezjanin, ks. Ireneusz Śliwiński SDB.

Biskup Krzysztof Włodarczyk spotkał się z dyrekcją szpitala, odwiedzając po nim stołówkę, a także Oddział Kliniczny Chirurgii Klatki Piersiowej i Nowotworów. – Zdrowie człowieka obejmuje sferę fizyczną oraz psychiczną. Wsparcie psychiczne, motywacyjne, duchowe, w zależności od preferencji pacjenta, ma bardzo istotne znaczenie w walce z chorobą, szczególnie nowotworową, gdzie bardzo ważną rolę odgrywa układ odpornościowy. Jako lekarze musimy dbać o to, żeby psychiczne wsparcie zapewniać pacjentowi na każdym etapie leczenia przeciwnowotworowego – dodał dyrektor Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy, prof. dr hab. n. med. Janusz Kowalewski.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print