05.02.2024

„Wszystkie zagadnienia były dla mnie fascynujące i wniosły coś do mojego życia” – mówiła Marta Lewandowska, zwyciężczyni diecezjalnego konkursu „Liturgia Benedicta”, którego finał miał miejsce w bydgoskim Zespole Szkół Katolickich – Pomniku Jana Pawła II.

Piąta edycja, gdzie główną oś stanowi zawsze teologia liturgii Ojca Świętego Benedykta XVI, podjęła tematykę małżeństwa oraz rodziny i nawiązywała również do 50. rocznicy powstania Domowego Kościoła. W finale wzięło udział sześćdziesięciu uczniów ze szkół na terenie całej diecezji.

Literatura konkursowa dotyczyła nauczania Katechizmu oraz Kodeksu Prawa Kanonicznego, tekstów Pisma Świętego oraz autorstwa kard. Josepha Ratzingera/Benedykta XVI. – Zmagania finałowe były w dotychczasowej historii konkursu najbardziej zacięte. Lista laureatów układała się do ostatniej odpowiedzi, sprawdzanej przez komisję konkursową, składającej się z duchownych, a także świeckich członków Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej i Centrum Formacji Liturgicznej – powiedział ks. Karol Rawicz-Kostro.

Dyrektor CFL przywołał słowa z listu pasterskiego kard. Ratzingera z 1980 roku. „Pytajcie głębiej! Badajcie rzeczy gruntownie! Rzeczywistą alternatywą dla przeżytych form chorego świata jest wiara chrześcijańska, która uwalnia od egoizmu, uczy zaufania i pozwoli nam znów zrozumieć słowa Pisma Świętego: „wszystko, co Bóg uczynił, jest bardzo dobre”; jest bardzo dobrze żyć, być człowiekiem. – Tego, słowami kardynała, życzę wszystkim finalistom i katechetom – dodał ks. Karol Rawicz-Kostro.

Minione lata pokazały spore zainteresowanie kapłanów i katechetów, co przejawiało się w chęci udziału uczniów. Niezmiennie główną nagrodą w dwuetapowym konkursie jest pielgrzymka do Rzymu. Ponadto dla najlepszej osoby spośród VII i VIII klas szkoła katolicka przygotowała nagrodę w postaci czteroletniego stypendium do nauki w swoich murach.

Trzy pierwsze miejsca w konkursie zajęli: Marta Lewandowska, Antonina Gilewska i Maciej Jazdon. – Bardzo dużo się dowiedziałam, a zdobyte informacje pozostaną na długo ze mną. Poza tym przygoda z Benedyktem XVI na pewno się nie zakończyła, a sama podróż do Rzymu wniesie do mojego życia nowe doświadczenia – powiedziała Marta Lewandowska, uczennica szkoły muzycznej, gry na klawesynie, pochodząca ze wspólnoty św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, uczęszczająca na oazę do parafii św. Jadwigi Królowej.

Organizatorami konkursu byli: Diecezjalna Diakonia Liturgiczna Ruchu Światło-Życie oraz Centrum Formacji Liturgicznej Diecezji Bydgoskiej. – Dziękuję osobom, które towarzyszą w sposób bezpośredni uczestnikom konkursu. To jest ta radość, że macie swoich aniołów stróżów. Dziękuję organizatorom za wykonaną pracą. Na końcu gratuluję wszystkim uczestnikom. Podziwiam was za to, że pomimo wielu obowiązków, jesteście otwarci. Niech wiedza, którą zdobyliście, was rozwija i przydaje się w życiu – podsumował bp Krzysztof Włodarczyk.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print