25.02.2024

„Potrzeba rodzin mocnych wiarą, które poświęcają się także dla innych” – mówi bp Stanisław Jamrozek. Biskup pomocniczy z archidiecezji przemyskiej dokonał wprowadzenia relikwii bł. Rodziny Ulmów w bydgoskiej parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.

Nawiązując do życia rodziny z Markowej, bp Jamrozek dodał, że przesłaniem, które z niego płynie, jest ogromna, heroiczna miłość, zarówno do Boga i bliźniego. – To gotowość do ofiary, by poświęcić życie dla innych. W rodzinie chodzi o wzajemne oddanie się małżonków, co będzie potem rodziło miłość do dzieci, społeczności, w której dana rodzina żyje. Na pewno Ulmowie mogą nas tego nauczyć. Również takiej otwartości serca, oczu na potrzeby tych, którzy obok nas żyją – powiedział.

Biskup Stanisław Jamrozek zauważył, że współczesny człowiek, w środowisku, w którym dzisiaj żyje, doświadcza niejednokrotnie egoizmu, zamknięcia, ograniczając się przy tym do swoich potrzeb i spraw. – Dlatego, kiedy będziemy mieli otwarte serca i oczy, dostrzeżemy bliźnich, ich potrzeby – mówił.

Stąd – według biskupa – to wyzwanie dla rodzin, które może się boją, czy dadzą radę wychować dzieci, przekazać im życie. – Pan Bóg na pewno pokazuje, że jeśli zaufamy Mu, to wszystko jest możliwe. Jak jest rodzina silna to i nasze społeczeństwo będzie podobne – wskazał.

Biskup Jamrozek stwierdził, że relikwie są szczególnym znakiem obecności świętych pośród nas. –Kościół od początku swego istnienia praktykuje przekazywanie relikwii po to, by ci święci byli jeszcze bliżej. Byśmy patrząc na nich, zobaczyli, jak piękną rzeczywistością jest przestrzeń wiary i kroczenia za Jezusem, często za cenę oddania życia za Niego, tak jak w przypadku męczenników. Święci również torują mi drogę. Pokazują, że nie jestem sam – dodał. – Bardzo dziękujemy za ten ważny dar dla parafii – podsumował proboszcz, ks. kan. Mariusz Kuciński.

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali wraz z sześciorgiem dzieci w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci. W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. 10 września br. w Markowej odbyła się beatyfikacja Rodziny Ulmów.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print