25.02.2024

Kaplica kościoła św. Maksymiliana Kolbego w Bydgoszczy była miejscem, w którym młodzież oazowa rozpoczęła przygotowania do Triduum Paschalnego.

To kolejny ważny moment na drodze ich wiary – w drugim roku deuterokatechumenatu – czyli etapu formacji ludzi już ochrzczonych, którzy mają w czasie jego trwania dojść do odkrycia życia pełnią sakramentów, a także dojrzałego funkcjonowania we wspólnocie. – Wielki Post w tym roku oznacza dla młodych szczególnie istotny i intensywny okres. Rozpoczęli go, wchodząc w okres oczyszczenia i oświecenia, przygotowując się tym samym do odnowienia przymierza chrzcielnego podczas Wigilii Paschalnej – powiedział moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, ks. Paweł Rybka.

Podczas specjalnego nabożeństwa przeprowadzono obrzęd dziękczynienia, nazywany także wybrania, naznaczony ceremonią wpisania imienia. – To symboliczne działanie, które ma głębokie znaczenie dla tych młodych, podkreśla ich osobistą decyzję i zaangażowanie w drogę wiary, jaką obierają. Wpisanie swojego imienia w księgę deuterokatechumenalną Ruchu Światło-Życie sprawia, że uczestnicy stają się jeszcze bardziej świadomi swojej tożsamości chrześcijańskiej i zobowiązań – dodał ks. Paweł Rybka.

Od tej chwili przygotowanie do Triduum Paschalnego, najważniejszych dni w kalendarzu Kościoła, nabrało dla młodzieży szczególnego znaczenia. – Była to dla mnie poruszająca celebracja. Stojąc przed moderatorem i animatorami, miałam przed oczyma wszystko, co już z nimi przeżyłam – trudy, kryzysy i piękne chwile. To spojrzenie wstecz pomogło mi z większą świadomością wejść w Wielki Post, który ma być zwieńczeniem mojej dotychczasowej formacji w ruchu – powiedziała Milena Dziergawka, formująca się we wspólnocie oazowej przy parafii św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy.

Dominik Krajewski, animator we wspólnocie oazowej przy parafii Niepokalanego Poczęcia NMP na bydgoskich Jachcicach, zauważył, że „uczestnictwo w obrzędzie dziękczynienia stanowi początek przygotowań do jak najowocniejszego przeżycia Triduum Paschalnego”. – Podczas nabożeństwa słowo mówiące o sytuacji Jezusa, który pokonał kuszenie diabła na pustyni, uświadomiło mi, jak ważne jest odpieranie pokus w codziennym życiu – powiedział.

Dla oazowiczów Wigilia Paschalna będzie momentem wyjątkowym, kiedy w obecności całej wspólnoty będą mogli publicznie odnowić swoje przyrzeczenia chrzcielne, potwierdzając tym samym swoją wiarę i gotowość do życia zgodnego z nauką Jezusa. – Młodzież wyrusza w tę świętą podróż z determinacją i radością, gotowa na nowe wyzwania i doświadczenia, jakie niesie za sobą przygotowanie do świąt paschalnych – podsumował moderator, ks. Paweł Rybka.

Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej
Marcin Jarzembowski

print